Çöp depolama alnını 2014 yılında Yeni Mahalle(İskebe) mevkiinden Ardanuç yolundaki Varyant’a taşıyan dönemin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, oranın geçici yapıldığını ve kendi döneminde duman ve kötü koku çıkmadığını söyledi.

Başvuruların süresi uzatıldı Başvuruların süresi uzatıldı

Artvin Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe, kentteki bir işletmede düzenlediği programda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Seçim sürecinde izleyeceği yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kocatepe, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Gundemartvin.com internet haber sitesi muhabirinin Artvin’deki çöp depolama alanı sorununu gündeme getirdiği toplantıda Kocatepe konuyla ilgili açıklama yaptı.

Çöp sorununu şehrin içinden dışına geçici olarak taşıdıklarını aktaran Kocatepe, “Biz 2014’te göreve geldiğimizde İskebe Mahallesi’nin altında bugün Ardanuç yolundaki o duman duman olan çöpten daha büyük daha yanan ateşiyle birlikte millet seyrediyordu. Tütsü vermişlerdi şehrin altına. ÇOKAB’ın bir takım projelerden bahsediliyor 37 milyon avro Avrupa Birliği’nden gelecek Erzurum’un Tekeli diye bir köy var orada bir yer bulunmuş oraya götürelim onlar itiraz edecek. İkinci toplantıda buradan bir çözüm çıkmayacağını anladım. Ben hemen yarın bu tütsü olayının içinden çıkmalıyım dedim. Bir belediye başkanları toplantısında Artvin Belediye Başkanı olduğum dönemde belediye bütçesinin belki 10 katı yatırımlar yapan Devlet Su İşlerinden sorumlu bakan Veysel Eroğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye konuyu anlattım. İdris Güllüce’de dedi ki Uzundere’nin Pirinkayaların oraya çöp getirirsen kıyamet kopar Artvin’in çöpünü Erzurum’a getirtiyor derler olmaz dedi. Bu sefer Veysel Eroğlu bakanım Artvin’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz geçici altını çiziyorum geçici vahşi depolama alanı gösterecek bir defa bu şehri bu sıkıntıdan kurtaralım dedi. 2 hafta 3 hafta içerisinde bula bula Varyantı bulduk. Varyant benim yaptığım çalışmalara göre 70 dönüm içerisinde basit 1-2 duvarla 15 yıl bu şehrin çöpünü bir tane duman çıkmadan depolayabileceğimiz bir yer. 10 metrenin üzerinde olunca gaz üretiyor patlama oluyor 10 metreyi geçmeyecek bir çalışma. O zamanın gideriyle bir milyona bir çöp sıkıştırma aracı aldık. Çöp yükleme tesisini de yine yaptırdık. 6 araba çöp çıkıyor onlar toplayıp sıkılaştırıyoruz sabahleyin götürüyoruz o yolda kazıp döküp üstünü kapatıyoruz. Öyle olunca da ne bugünkü gibi çöplüğün üstünde kargalar kartallar uçuyor ne duman çıkıyor tertemiz devam ediyordu. Bizden sonraki dönem bu böyle yapılmamış olmalı ki bugün orası duman. Bu söylediğimiz gibi geçici bir çözüm her ne kadar ben 15 yıl yetiyor desem de bu 15 yıl vahşi depolama diye bir şey olmamalı.” dedi.

Belediyenin katı atık tesisi kurması gerektiğine işaret eden Kocatepe, o dönem tesisi için gerekli miktarda çöp çıkmadığına değinerek, “Bir tesisin rantabl olabilmesi için zarar etmemesi için katı atık ayıklama tesisinin günlük 70 ton çöpe ihtiyacı var. Günlük 70 ton çöp bulmamız mümkün değil. 70 ton diyor çöp o günkü şartlarda bulamadık dahası böyle bir çöpün ayıklanan bileceği bir 30 dönüm gibi bir şeyler söylendi. Teknolojilerle daha küçük şartlarda daha basit çözümler olabilir bu dönemde biz Allah’ın izniyle bunu çözeriz. Bu geçici bir çözümdü bu çözüm bile Artvin’i o günkü durumundan kurtardı ama zannediyorum uygulamada belediye nasıl bir şey yaptıysa bizim dönemimizde olmayan koku ve duman bugün var. İskebeyi çözen insanız orayı da haydi haydi çözeriz bu durum yaşanmayacak.”  diye konuştu.

Hikmet BAŞAR

Editör: HİKMET BAŞAR