Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde yapılacak olan Şevval ayını kutsal topraklarda geçirmek isteyen vatandaşlara yönelik Şevval ayı umre turuna kayıtlar alınmaya başladı.

Artvin İl Müftüsü Vekili Berat Karali, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşları kayıtlar için acele etmeleri konusunda uyardı. Karali, “Son başvuru tarihinden önce dolabilmektedir.” dedi.

Şevval Ayı Umre Turu ile ilgili başvuru ve kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgi veren Vekil Berat Karali, “Umreye gitmek isteyenler ilan edilen umre turuna ait banka kodu ile Hac ve Umre Muhasebe Koordinatörlüğünce anlaşmalı bankalara açtırılan umre kurumsal tahsilat hesabına ücretini peşin olarak yatıracaklardır. Ücretler Halk Bankası, Vakıf Bankası, Ziraat Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Emlak Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası Şubelerinden yatırılabilecektir. Ücretini yatıran umre yolcuları İl/ilçe müftülüğüne müracaat ederek veya elektronik ortamda e-devlet üzerinden kayıtlarını yapabileceklerdir. Umre yolcusu 2023-2024 umre kayıt form dilekçesini 2 nüsha halinde doldurarak ilgili müftülüğe teslim edecektir. Müftülüğe geçerlilik süresi en az bir (1) yıl olan pasaport teslim edilecektir. Umre yolcusu banka dekontu ile birlikte il sağlık müdürlüklerince belirlenen sağlık merkezlerinden birine giderek, Konjuge Meningokoksit Menenjit aşısını yaptıracak ve aşı kartını umre süresi boyunca yanında bulunduracaktır.” ifadelerini kullandı.

Uçakların gidiş geliş tarihlerinde yoğunluk, slot durumu veya olağan dışı durumlar ve diğer etkenler sebebiyle değişiklik olabilmekte olduğunu aktaran Karali, “Bu gibi istisnai durumlarda Kafilelerin uçuşları broşür dışına çıkılarak en fazla 7 gün önce veya sonrasına planlama yapılabilecektir. Herhangi bir sebeple umre vizesi alındıktan sonra vazgeçen ziyaretçilerden umre vize ücreti kesintisi yapılacaktır. Aynı ilden kayıt yaptırıp farkı havalimanı seçenler iç bat bağlantısı imkanı olmaması durumunda kayıt yapılan ilin seyahat şartlarına uygun hareket edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı belirtilen programların iptaline, gidiş-dönüş tarihlerinde değişiklik yapmaya ve gerekli hallerde her türlü tedbiri almaya yetkilidir.” şeklinde konuştu.

Halk pazarında son durum ne? Halk pazarında son durum ne?

Umre yolcularına verilecek hizmetler hakkında, “Mekke - Medine Otel Konaklama. Yiyecek, İçecek. Cidde-Mekke- Medine arası ulaşım. Uçak Bileti. Vize Alımı. Mekke Servis Hizmeti. Mekke ve Medine Ziyaret Yerleri” diyen Karali, Umre yolcularına verilecek eser ve malzemeler hakkında ise şunları söyledi: “Kur'an-ı Kerim. Umre Yolcusu Rehberi, Tavaf ve Sa'y duaları. Seyahat El Çantası. Seccade. Tespih ve Sırt Çantası. Maske.”

Ayşe ÖZDER

Editör: AYŞE ÖZDER