“Belediyenin önünü halka kapatmadık” “Belediyenin önünü halka kapatmadık”

Macahel bölgesi halkından İsrafil Yavuz, sık sık Macahel Tünelini gündeme getirmeye devam ederken bu seferde sorununu bestelediği şarkı ile anlattı.
UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı Artvin'deki Camili (Macahel), doğal yaşlı ormanları, endemik bitkileri, tarihi camileri, saf Kafkas arısı ve kendine özgü kültürünün yanı sıra el değmemiş yaylalarıyla büyülerken kış aylarında da yaşanan sorunları ile dikkat çekiyor.
Borçka ilçesindeki Gürcistan sınırında bulunan bin 900 rakımlı Camili (Macahel) bölgesinde kışın kar kalınlığı 3 metreyi bulurken 6 köyün bulunduğu ve ulaşımın oldukça zor olduğu bölgede kış şartları ağır geçiyor. 
Macahel Vadisinde yer alan Camili, Maral, Uğur, Düzenli, Efeler ve Kayalar Köylerinde yoğun kar yağışı nedeniyle bölge yılın 6 ayı ulaşıma açık, diğer 6 ay ise kar nedeniyle ulaşıma kapalı oluyor. Kış aylarında bölgede sık sık yolun açık olması için çalışmalar yapılırken bölge halkı artık Macahel’e kolay ulaşım  sağlamak için Macahel Tüneline kavuşmak istiyor.
Bölge halkından İsrafil Yavuz, sık sık Macahel Tünelini gündeme getirmeye devam ederken bu seferde sorununu bestelediği şarkı ile anlattı.
Macahel’de yaşanan sorunları dile getiren Yavuz, “Örnek veriyorum Macahel de yeri gelince cenaze oluyor kış ayı olduğu için cenaze iki gece morgda kaldı götüremedik kar, fırtına derken. Gerçekten Macahel’in sorunu var. Kar yağınca hastaları getiremiyoruz Gürcistan’da da bekletiyorlar oradan gidip gelmek çok zor bu şartlarda” ifadelerine yer verdi.
“Faruk Çelik, Küsme Bize”
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Artvin’de de gerçekleşen seçimlerde vaatler veren Milletvekilleri, seçim sonrasında ki sessizlikleri nedeniyle bölge halkı verilen sözlerden umudunu kesti. Bölge halkından İsrafil Yavuz, AK Parti Milletvekili Faruk Çelik’e seslenerek “küsme ne olur bize” dedi.
Macahel Tüneline biran önce kavuşmak isteyen İsrafil Yavuz, yetkililere ve AK Parti Milletvekili Faruk Çeliğe seslenerek derdini şu sözlerle dile getirdi; “Seçimden önce sayın Faruk Çelik abimiz Macahele kadar götürdük. Dedi ki ‘Macahel’de tünel yapacağız’. Koperatif’den Hüseyin Aydın Genel Müdürümüz ile birlikte gelmişti. Dediler ki en kısa zamanda başlayacağız tabi bu daha önceki seçimlerde söyledikleri. Sonra belediye seçimleri geldi ve belediye seçimlerini Borçka’da kaybedildi. Belki de yapacaklar Macahel Tünelini hiç bilmiyoruz. Şimdide ekonomik kriz var diye umudumuz varken birden umutlarımız kesiliverdi. Aynı zamanda ulaştırma bakanımz Borçka’ya gelince kendisine ben de soru sordum. Dedim ki ‘sayın bakanlarım Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan gece ansızın düğmeye basıyor ve bir bakanı kendi haberi olmadan değiştiriyor, sizde yapacaksanız basın düğmeye artık. Macahel halkını çilelerden kurtarın’ diye söyledim.
Ne olur gerçekten sayın bakanım Faruk Çelik’e sesleniyorum küsme ne olur bize. Biz hepimiz birleştik ve oylarımızı size verdik ve milletvekili seçtik. Bundan sonrada sizde bize küsmemeli ve Macahel tünelinin biran önce yapılmasını istiyoruz. Basın düğmeye artık gerçekten en azından Macahel Tünelinin uzunu değil kısasını sizin de dediğiniz gibi kısasını yapmanızı bekliyoruz. Önceki vekillere benzemeyin. Önceden kaç vekil geldi geçti ‘tamam biz yapacağız’ dediler. Faruk Çelik bakanım sizden umutluyuz. Gerçekten sizin yapacağınıza inanıyorum. Macahel tüneli ne alemdedir diye bizi aydınlatın biran önce kazmayı çakın. Rüzgar gibi gelip geçer seçim zamanı gelir bir daha geldiğinizde yüzünüz olsun diyorum. Bir müjdeyi verin.”

Editör: AYŞE ÖZDER