Veteriner hekimlik mesleği toplum sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı açısından yaygın etkileri olabilecek risklerin bertaraf edilmesinde en önemli meslek. Veteriner hekimler, Sağlıkta Şiddet Yasası’na dâhil edilmek istiyor.

İş güvencesi ve can güvenliği nedeniyle açıklanamayan onlarca şiddet örtbas edildiğini ve kamuoyuna yansıtılmadığını belirten Can Veteriner Kliniği’nin sahibi Veteriner Hekim Can Berk Düzün, yaşanan şiddet olaylarından sonra birçok veteriner hekimin ya mesleğini bırakarak başka işlere yöneldiğini ya da yurt dışına gitmeye başladığını söyledi.  

Veteriner hekimlerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Sağlık Hizmetleri Sınıfında tanımlandığını belirten Düzün, “ Sağlık çalışanları için düzenlenen yıpranma payı, ek gösterge, maaş iyileştirmesi vb. tüm özlük hakları konularında ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nda veteriner hekimler kapsam dışı bırakılmış ve dışlanmışlardır” dedi.

 Tüm veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması gerektiğini belirten Düzün, “Şiddeti oluşturan unsurlar ortadan kaldırılmalı, şiddet tavizsiz cezalandırılmalı, kanunlar ve bilimsel gerçekler önünde sağlık çalışanı olan veteriner hekimlere hakları iade edilmelidir” ifadelerini kullandı.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR”

Düzün şu ifadeleri kullandı;

Özgür Öztürk: Artvinli Olmak Bir Ayrıcalıktır Özgür Öztürk: Artvinli Olmak Bir Ayrıcalıktır

“Bizler linç ediliyor, darp ediliyor, daha ötesi öldürülüyoruz ve bizlerle birlikte aslında halk sağlığı da ölüyor. Yaşanan süreç, biz veteriner hekimleri yıldırmış, bıktırmış ve artık bıçak kemiğe dayanmıştır.

Bütün eğitimli bakiyeyi, bu ülkenin vergileriyle okuduğumuz okullarda mühendisi, doktoru, veteriner hekimi artık bu ülkeyi terk ediyor. Oysa biz ülkemizde, vatanımızda hizmet vermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK

Editör: Editör Masası