“Uygulanan Faiz Artışını Kınıyoruz” “Uygulanan Faiz Artışını Kınıyoruz”

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES nedeniyle yeni yerleşim yapılan ve yerleşim yerine 1,5 yıl önce taşınan Yusufeli’ne yapılan yeni yollarda kayma ve çatlamalar yaşanırken bu durum sürücüleri tedirgin ediyor.

Artvin-Erzurum karayolu üzerinde Şilenkar Viyadüğünde kayma ve çatlamalar için inceleme başlatıldı.

Yusufeli’nde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında ilçenin yeni yerleşimine ulaşım sağlayacak yollar geçtiğimiz yıllarda hizmete açıldı. Artvin-Erzurum karayolunun 75. kilometresinde bulunan 530 metre uzunluğundaki Şilenkar Viyadüğü aynı zamanda Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan güzergahlardan biri olan viyadüğün üzerinde bulunan şeritler kaymadan kaynaklı kıvrımlı hale gelirken bazı bölgelerde çatlamalar görüldü.

Baraj gölü sonrası yaşanan kaymadan kaynaklı olduğu belirtilen çatlamalar için Karayolları Bölge Müdürlüğü teknik ekipleri inceleme başlattı.

Kayma ve çatlamalar hakkında Yusufeli’nde yaşayan Serhat İnce şu ifadeleri kullandı;

“İşhan köyünde bulunan ve 530 metre uzunluğuna sahip Şilenkar Viyadüğü barajdan sonra yapılan bir viyadük. Yusufeli girişinde bulunan ve çökmelerin meydana geldiği tünelle aynı kaderi yaşıyor. Burada da su dolduktan sonra köprünün üzerine doğru dağın baskı yaptığı söyleniyor. Konudan yetkililerin bilgisi var. Fakat bizi yine de tedirgin ediyor. Çünkü halen daha kullanmaktayız. Bu yol Doğu’yu Karadeniz’e bağlayan yol. Bu bölge özelikle yazın oldukça yoğun oluyor. Köprünün üzerinde olan şeritte hafif bir kaymalar oldu buda viyadükte kaymaların yaşandığını gösteriyor"

Editör: ALİ ERAY ÇELİK