Türkiye'nin siyasi haritasında dengeleri belirleyen kritik seçimlerden biri olan 31 Mart Yerel Seçimleri, AK Parti için Artvin’de bazı beklenmedik sonuçlarla tamamlandı.

AK Parti, Artvin’de en güçlü olduğu iki ilçe olan Murgul’u 10 yıl sonra Yusufeli’ni ise 15 yıl sonra CHP’ye devretti.

YSK, Kesin Seçim Sonuçlarını 6 Mayıs'ta Açıklayacak YSK, Kesin Seçim Sonuçlarını 6 Mayıs'ta Açıklayacak

Oyunu en çok Murgul’da düşürdü!

2014 yılından beri Murgul’da yerel iktidar olan AK Parti, önceki seçime oranla 509 oyu hanesinden silerek, 146 oy farkla seçimi kaybetti.

İlçede, 2019 yerel seçimlerimde yüzde 92,54 olan katılım oranı, 2024 yerel seçimlerinde yüzde 86,73’e geriledi.

Seçmen sayısında da düşüş yaşanan ilçede AK Parti, oyunu yüzdelik olarak 58,91’den 46,25’e düşürerek yüzde 21,49 oranında kayıp yaşadı.

Önceki seçimde yüzde 40,36 oy oranı ile 1321 oy alan CHP ise, son seçimde 244 oy arttırarak oy oranını yüzde 51,01’e çıkardı.

Murgul’un kaybedilmesinde MHP’nin de payı var!

Daha önce Milliyetçi Hareket Partisi’nden belediye başkan adayı olan ancak ikinci parti konumunu yerel iktidarla sonuçlandıramayan Hasan Çavuş, 2014 seçimlerinde AK Parti’den aday olarak başkanlık koltuğuna oturmuştu.

2019 yerel seçimlerinde ise AK Parti ile ittifak olan MHP’nin de oyunu alan Çavuş, belediye başkanlığını son seçime kadar devam ettirdi.

2024 seçimlerinde MHP-AK Parti ittifakı devam etse de AK Parti, kentteki hiçbir ilçede MHP’nin aday çıkarmasına izin vermedi.

AK Parti’nin Murgul’da kazanması muhtemel aday adaylarından Malik Hacıoğlu isminin aday gösterilmesine müsaade etmeyen MHP’nin, MHP kökenli olan Hasan Çavuş ismi üzerinde ısrarcı olması burada seçimin kaybedilmesinde en önemli etken olarak gösteriliyor.

AK Parti baraj sularına gömüldü

Yeni parti kurma fikrinin ortaya atıldığı ve AK Parti’nin temellerinin oluşturulduğu ilçe olarak bilinen Yusufeli’nde AK Parti 2009 yılından sonra ilk defa ikinci parti konumuna düştü.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran ile seçime giren AK Parti, 47 oy farkla CHP’ye belediyeyi teslim etti.

Önceki seçimde 1819 oy ile yüzde 43,10 oranla belediyeyi alan AK Parti, son seçimde 1918 oy alıp 98 oy yükseltse de yüzde 45,85 oy oranı ile belediyeyi kaybetti.

Seçmen sayısının arttığı ancak sandığa katılım oranının düştüğü ilçede CHP ise, yüzdelik oranda 43,20’den, 46,98 oranında artış kaydedip önceki seçime göre 150 oy arttırdı.

Dünyanın beşinci Türkiye’nin en büyük barajı olma özelliği taşıyan Yusufeli Barajının yapıldığı ilçede yaşanan sorunlar AK Parti’nin sonu oldu.

Baraj gölü altında kaldığı için yeni yerleşim yerine taşınan ilçede hak sahipliğinde yaşanan krizleri çözemeyen AK Parti’ye vatandaşlar cevabı sandıkta verdi.

Devlet yatırımlarından büyük pay alan Yusufeli’nde yeni yerleşim yeri yapılırken vatandaşlar toz yutsa da seçim sürecinde verilen vaatleri yutmadı.

İlçe taşındıktan sonra Artvin ile bağlantı yolu olacak olan viyadüğün tamamlanmamış olması seçim yaklaşıyor diye çalışmaları hızlandıran yetkililerin çabaları da seçim sonucuna etki etmedi.

Ülke enerjisine katkı sağlayacak olan baraj nedeniyle ata topraklarından vazgeçen Yusufelililer, enerjiyi de ucuz kullanamayınca, AK Parti’nin logosu olan ampulleri ilçede söndürdü.

Hak sahipliğinde mağdur olan Yusufeli halkı önceki seçimde çeşitli itirazlar sonrası seçimi kaybeden CHP’nin adayı Barış Demirci’nin de mağdur olduğunu düşünerek son seçimde tarafını Demirci’den yana kullandı.

AK Parti’nin Yusufeli’nde kaybetme gerekçeleri saymakla bitmiyor!

AK Parti’nin ilçede kazanması muhtemel olan aday adayı Mehmet Akıllı yerine Mustafa Demirkıran’ı aday göstermesi ilçe halkında karşılık bulmadı.

Toplumun birçok kesimi tarafından sevildiği bilinen Akıllı’nın yerine AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı’nın desteklediği bilinen Demirkıran’ın aday gösterilmesi partinin ilçedeki en büyük hatası olarak nitelendirildi.

AK Parti’de sözü geçen, bakanlık ve milletvekilliği görevlerinde bulunan Artvin Milletvekili Faruk Çelik’in etkisi ise Yusufeli’nde de yetersiz kalarak il teşkilatına sözünü geçiremediği gözlerden kaçmadı.

AK Parti’ye tepkili olan seçmen ya sandığa gitmedi ya da belediye başkanlığı için oyunu kullanmadığı rakamlara yansıdı. İlçede 5 bin 535 olan seçmen sayısına karşı kullanılan oy sayısı 4 bin 406 olarak kayıtlara geçti.

AK Parti’nin iki ilçede yeniden yerel iktidarda söz sahibi olabilmesi için önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Hatice DİLER

Editör: HİKMET BAŞAR