Temelden 275 metre yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın 5'inci en yüksek barajı olan Yusufeli'nin Barajının faaliyete alınmasıyla su altında kalan ilçe merkezinin taşındığı yeni yerleşim yerine ulaşımı 15,5 kilometre kısaltacak viyadükte çalışmalar tamamlanarak yol kullanıma açıldı.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 12.23.40 (1)

Yusufeli Barajı ve HES nedeniyle değişen kara yolu ağı kapsamında inşa edilen özel tasarım Yusufeli Merkez Viyadüğünde araçlar bugün geçmeye başladı.

Yerden 150 metre yüksekliğinde, 680 metre uzunluğunda "çelik orthotropic köprü" olarak projelendirilen Yusufeli Merkez Viyadüğü'nün itme-sürme yöntemiyle inşa edildi.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 12.53.30

Hizmete açılan Yusufeli Merkez Viyadüğüyle Yusufeli ilçesi ve çevre köyler ile Artvin arası ulaşım mesafesi 15,5 kilometre, ulaşım süresi de 25 dakika kısaldı.

Yusufeli’nde Heyelan Meydana Geldi Yusufeli’nde Heyelan Meydana Geldi

Trafiğin daha güvenli ve konforlu hale gediği viyadükle yıllık 43 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Köprünün açılmasıyla yolu test etmek amacıyla geçtiğini söyleyen ilçe halkından Cevdet Aydın, “Bu köprünün açılışından dolayı da çok ama çok mutluyum. Allah devletimize zarar vermesin. En az 16 kilometre bir karımız oldu art yol biraz daha bozuk olduğu için vatandaş gidip gelmekte zorlanıyordu ama şimdi çok ama çok iyi oldu.” dedi.

Viyadükten geçen Nuri Kılıçlıoğlu, uzun zamandır körünün açılmasını beklediklerini ifade ederek, "Mutluyuz, Artvin’e Erzurum’a giderken meşakkatli bir yoldan geçiyorduk. Yol bozul ve mesafe fazlaydı. Şu an çok güzel oldu. Yusufeli köprüsüyle hayallerini kavuştu. Mesafe bayağı kısaldı. Yakıttan ve zamandan kar edeceğiz. Bu köprünün yapımında emeği olandan Allah razı olsun." diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 12.53.30 (1)

Mehmet Yılmaz, ise "Köprüyle ilçe artık kolaylıkla ulaşacağız. Civardaki bazı köylerdeki vatandaşlar yolun uzaklığından dolayı önceden Yusufeli ilçe merkezine değil de Artvin’e gidiyordu. Artık ilçeye gelecektir. Buda ilçede esnaf arkadaşlarımızın faydasına olacaktır. Devletimize emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

İlçe sakinlerinden Şükrü Çakaloğlu da viyadüğün güzel olduğunu söyeyerek, "İlçeye çok şey kazandıracak. Vatandaş rahatladı. Yollar çok uzaktı şimdi kısaldı. Bakanımıza, devletimize çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 11 At 12.53.30 (2)

Köprü yapımında çalışan Razi Aktaş da 8 aydır köprüde çalıştığını belirterek, viyadükü tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Kerim Lizor da eşiyle birlikte köprüyü geçmek için geldiklerini kaydederek, şunları söyledi: “Biraz geç oldu, zorluklar yaşadık ama yine de bu günlere şükürler olsun. Emeği geçenlerin eline sağlık. İlçemize hayırlı olsun. Her zorluğun peşinde bir güzellik vardır bu da bizim güzelliğimiz oldu.”

Editör: HİKMET BAŞAR