Artvinli Gençlere Müjde! Artvinli Gençlere Müjde!

Hopa Mağara yaylasından doğal olarak üretilen peynir, tereyağı, kaymak, süt, yoğurt gibi ürünleri tüketici ile buluşturan esnaf günden güne artmaya başlayan zincir marketler nedeniyle zorluk çekiyor.
El yapımı organik ürünleri üreticiden tüketiciye ulaştırdıklarını belirten esnaf Armağan Topaloğlu, satışlarda düşüş yaşandığını dile getirdi.
Organik ürünlerin eskisi gibi çok fazla olmadığını bölgede hayvancılık ile uğraşan kişilerin giderek azaldığını söyledi. Yayladan gelen doğal ürünleri vatandaşlar ile buluşturarak sağlıklı ürünler tüketmelerini isteyen Topaloğlu, zincir marketlerde uygun fiyatlı ürünler satılması ile birlikte vatandaşların marketlere yöneldiğini aktardı.
Vatandaşların doğal ürünleri tercih etmeleri gerektiğine değinen Topaloğlu, zincir marketlerin esnafa etkisinden şu sözlerle bahsetti; “Artık insanlar marketlere yönelmeye başladı. Katkı maddeli yiyecekler almaya başladılar. Bizde organik yiyecekler var ama kimse artık burayı tercih etmiyor. İşler yarı yarıya düştü. Satışlarımız sıfırı çekiyor. Gelen vatandaşa peynir gösteriyoruz doğal olduklarını anlatıyoruz, vatandaşlarımızın sağlıkları açısındanda doğal ürünler önemlidir. Yine arada müşterimiz geliyor ama zincir marketlerin sayısının çoğalması bizim gibi esnafları çok etkiledi. Bugün bakınca her gün neredeyse bir zincir market açılıyor büyük problem bu. Biz Mağara yaylasından gelen ürünleri insanlarla buluşturuyoruz sonuçta burada da bir emek var ona görede bir fiyat var ama buradan alamayan insanlar gidiyor marketten alıyor ama oradaki GDO’lu yiyecekleri tüketiyorlar.”

Editör: AYŞE ÖZDER