Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Azra Pekal, çocukken oyun oynamak için gittiği babasının otomobil tamirhanesinde motor ustası oldu. 16 yaşındaki Azra Pekal, yaz tatillerini Artvin Sanayi Sitesinde bulunan babasına ait otomobil bakım ve onarım servisinin de çalışarak geçirerek hem baba mesleğini öğreniyor hem de harçlığını çıkarıyor.

Küçük yaştan itibaren Babası Yurttaş Pekal’a yardım eden Azra Pekal, küçük yaştan itibaren bu işlere merak sardığını belirterek yağ bakımı, balata değişimi, şanzıman, motor sökümü işleri ile ilgileniyor.

Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek

42624ce7-54eb-485d-9a6b-3a758f89e845a9c15ce9-46ae-4eb4-ada7-34ecf72318d8

İnsanların tepkilerini anlatan Azra Pekal, insanların ilk gördükleri zaman bir şaşırdıklarını ama sonradan alıştıklarını söyledi.

Zor bir iş olduğunu belirten Pekal, “Burada çalışmak çok kolay diyemem, zor tarafları da var. Zorlandığım zamanlar babamın yardımı ile hallediyorum. Her mesleğin zor tarafları vardır. Ben bu işi yapabileceğime inandım ve gayet de güzel ilerliyor” dedi

Sanayide kadın motor ustası görmek insanları mutlu ettiğini belirten Pekali "Okuldan sonra 1 ay geziyorum, dinleniyorum. Sonra 2 ay burada babama yardım ediyorum. Sabah 7.00-8.00 gibi babamla dükkanı açıyoruz. İş yoğunluğuna göre de saat 20.00-21.00 gibi dükkanı kapatıp çıkıyoruz. Burada hem baba mesleğini öğreniyorum hem de para kazanıyorum. Kazandığım parayı da okulum için kullanıyorum. Hayallerim var, mimar olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK