Artvin Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen ve 5 gün sürecek olan  “43. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali" Belediye Başkanlığı önünde toplanan vatandaşların kortej yürüyüşüyle başladı. Festival açılış töreninin gerçekleştiği Milli İrade Meydanı'na kadar süren yürüyüşte,

200 yıllık bir geçmişe sahip olan ve bu yıl 43’ncüsü düzenlenecek olan festivalin açılışında Türk bayrağı ile süslenen 700 kiloluk “Ahmet Ağa” isimli boğanın kortejin önünde yer alması dikkat çekti.

Kafkasör Festivali başladıYürüyüşün ardından, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından, Tamara Çelik ve öğrencilerinin piyano dinletisi ile program sona erdi.

Açılış programında konuşan Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem şunları söyledi:

“Biz, 200 yıla dayandığı söylenen bir kültürün temsilcisi olarak 43. resmi Kafkasör Şenlikleri'ni gerçekleştirmek için burada bulunuyoruz. Her ne yaparsanız yapın, insanın önemli unsur olmadığı hiçbir kültürel unsur kıymetli değildir. Onu kıymetli kılan, insanların ona önem vermesidir; onu gelecekte nesillere doğru bir şekilde aktarabilmesidir ve onu sevgiyle yapmasıdır. Misyonunu ve yaptıklarını önemsemesidir.

Kafkasör Festivali başladıArtvin öyle bir coğrafyada ki dört tarafı denizlerle çevrili değil, dört tarafı ulu dağlarla çevrili bir yerdir. Ufka bakmak için başınızı dimdik yukarı kaldırmak zorunda kalırsınız. Baktığınızda dışarıdan görünen şudur: Bir çökek arazinin içinde dört tarafı dağlarla çevrili bir coğrafyadır. Dışarıdan bakarsanız çorak, yoksul ve taşra olarak zannedersiniz. Ama Artvin öyle bir coğrafya, öyle kıymetli bir insana sahiptir ki; eğer Ankara’nın yanına bir başkent koymak isterseniz, ikinci başkent bence Artvin’dir.

Neden? Çünkü kültürüne, ülkesine, vatanına, bayrağına, birbirine düşkün; imece kültürünü, insanlığını, dayanışmayı, yardımlaşmayı, omuz omuza durmayı her şeyden çok önemseyen, insanlık denen unsurun bütün sıfatlarını ziyadesiyle içinde, üzerinde ve kalbinin derinliklerinde yaşayan insanların topluluğudur Artvin. Din, dil, cins, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan insanlık kıyafetini giyenlerindir Artvin. Bunu sadece Artvin Merkez için söylemiyorum; Hopa, Borçka, Yusufeli, Ardanuç, Şavşat, Arhavi, Murgul ve Kemalpaşa için de söylüyorum. Artvin, kalbi insanlıkla dolu insanların memleketidir.

Deriner Barajı’nda Yaban Keçileri Görüntülendi Deriner Barajı’nda Yaban Keçileri Görüntülendi

Kafkasör Festivali başladıHer türlü yalnız bırakılmışlığa rağmen, çağdaşlığını, modernliğini, insanlığını asla kaybetmemiş ve bunu her zaman zirveye taşımış insanların memleketidir. O yüzden bu kültürü yaşattığınız için, bu duyguyu yaşattığınız için Türkiye’nin her yerinde hissettirdiğiniz için belediye başkanınız olarak, sizin evladınız olarak sizlere müteşekkirim. Gittiğimiz her yerde, konuştuğumuz her insanla, Artvinli dediğimiz zaman bir sempati oluşuyor. Bize başka bakıyorlar.

Kafkasör Festivali başladıBu festivali düzenlerken, insanlık dokusunun, Artvin’in sanatının, insanının ve mücadele gücünün de festivalin kültürüne yansıması gerektiğini düşündük. Bu vesileyle bütün arkadaşlarımız, belediye çalışanları olarak yaklaşık 40 günü aşkın bir süredir canla başla, mücadeleyle çalışıyoruz.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK