Artvin’de, Halk Eğitim Merkezi’nde Ahşap Yakma Sanatı Kursu veren Usta Öğretici Asuman Soydan, Ahşap Yakma Sanatını ve kursiyerlerin yaptığı ürünleri vatandaşlara tanıttı. 
Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nda Artvin Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kurs tanıtım stantlarında Ahşap Yakma Sanatı kursunun ürünleri de yerini aldı. 
Yıl boyunca yapılan ürünlerin sergilendiği standa gelen vatandaşlar, Ahşap Yakma Sanatı ve kursu hakkında bilgi edindi. Ahşap yakma sanatının 7’den 70’e her yaştan kişiye hitap ettiğini ifade eden Usta Öğretici Asuman Soydan, standa gelen vatandaşların da ilgisini çektiğini aktardı.

“Sahâbeye Uzanan Hikâyeler” “Sahâbeye Uzanan Hikâyeler”

ahşap yakma
Tablo, masa, sehpa, tepsi, pano, çerçeve, kahve sunumluğu, saat, supla, anahtarlık gibi ahşap olan her türlü ürünü ateşle buluşturan kursiyerlerin yaptıkları ürünler ilgi gördü. 
Eşyalara desenler ve motifler vererek yeni bir ürün ortaya çıkarttıklarını ifade eden Soydan, 3 senedir bu işi zevkle yaptığı ifade etti. 
Kursa katılan kursiyerlerin ahşap yakma sanatını ilgiyle yaptıklarını kaydeden Soydan, aynı zamanda bu sanatı icra ederken stres attıklarını aktardı. 
Ahşap yakma sanatının ateşin ahşapla motifler eşliğinde buluşması durumu olduğunu ifade eden Soydan, kursların aynı zamanda sosyalleşme imkanı tanıdığını kaydetti. 
Ahşap yakma makinesiyle ahşap olan her şeyi süsleyebilme imkanları olduğunu aktaran Soydan, “Ahşap yakma makinesiyle ateşin ve ahşabın buluşması olarak bu sanatı tanımlayabiliriz. Sabır isteyen bir iş. Desen çizimiyle, kopyalama usulüyle ahşaba aktarıyoruz. Ahşap yakma makinesiyle yaktığımız desenin üzerinden geçerek desene şekil veriyoruz.” dedi.
Üretmenin kadınlara çok iyi geldiğini belirten Soydan, yeni bir şeyler ortaya çıkartmanın kursiyerlere motivasyon verdiğini ifade etti. 
Ahşap yakma sanatının büyük el becerisi gerektirmediğini belirten Soydan, kursa katılmak isteyenlerin titiz, dikkatli ve sabırlı olmalarının yeterli olacağını ifade etti.

ahşap yakma3

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT