Artvin Çoruh Üniversitesi’nde 2 Ekim Pazartesi günü eğitime başlayacak. Üniversite öğrencileri okul öncesi hazırlıklarını tamamlamak için Artvin’e gelmeye başladı. Üniversite öğrencilerin Artvin’e gelmesi ile sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri ulaşım ücretleri karşısında ne yapacağını bilmiyor. Öğrenciler ulaşım ücretlerine tepki göstererek yetkililerden bu sorunun çözülmesini talep ediyor.

33 Nolu Şehiriçi Dolmuşçular Kooperatifi talebi üzerine 3 Ağustos Perşembe günü yapılan Ağustos Ayı Belediye Meclis’inde alınan karara göre dolmuş ücretlerine zam kararı alarak sivil ücretin 12.5 lira, öğrenci 9 lira, indi-bindinin ise 10 lira olarak belirledi. S.S. 37 Nolu Seyitler Köyü Kooperatifi  12 Ağustos Cumartesi günü şoför esnafına zam kararı alarak dolmuş ücretlerini tam 15 öğrenci 12 lira olarak belirledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Berke Altun, Ulaşım ücretleri öğrencileri çok zorladığını aktararak “Biz öğrenciler olarak derslere gitmek için 2 farklı ulaşım aracı kullanıyoruz ve bunun da dönüşü var 4 ulaşım aracı kullanmış oluyoruz. Bu da günlük en az 42 lira ediyor. Söyleyin bu şartlarda nasıl derslere gideceğiz. Sadece ulaşım ücretleri değil başka masraflar da var. Aylık olarak bin lira sadece ulaşıma vereceğiz. Öğrenciler nasıl yaşamını sağlasın ve derslere gitsin” dedi.

Ulaşım çok pahalı (1)

Ulaşım sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Altun, “Bugün enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle dolmuşçular zam yapmak zorunda kalıyor buna mecburlar ama bize verilen burs bu zamlar karşısında eriyip gidiyor. Bizler öğrenciyiz ve sadece derslere giderek kendimizi geliştirmek için başka aktivitelere de gitmemiz gerekiyor. Ama sadece yol masraflarına bakınca öğrenciler vazgeçiyor” ifadelerini kullandı.

Eğitim hayatlarına devam etmek istediklerini belirten Altun, “Bu ulaşım sorunun çözülmesi için yetkililerden adım bekliyoruz. Derslerimize gitmek istiyoruz. Bir üniversite öğrencisi derse gitmeden önce cebindeki parayı düşünürse nasıl eğitim hayatını sürdürecek. Bu durum gerçektende çok içler acısı bir durum. Üniversite öğrencilerin en azından ulaşım sorunun çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Edebiyat Bölümü 4. Sınıf öğrencisi İlknur Yağarcık, 3 senedir Artvin’de maliyetli bir yıl geçirdiğini belirterek “Ulaşım ücretleri aldı başını gidiyor. Bu ücretler öğrencileiri çok zorluyor. Ben hem çalışıyorum hem okuyorum. Üniversite öğrencileri Artvin’de maddi konuda sorun yaşıyor. Artvin’de her şey çok pahalı ve bun etkisi ile ulaşım ücretleri de pahalı oluyor” ifadelerini kullandı.

Ulaşım çok pahalı (2)

Ulaşım ücretleri yanı sıra başka masrafları da olduğunu belirten Yağarcık “Yurtta kalıyorum ve yurt maliyetleri eklediğiniz zaman, dışarıda yemek yediğiniz zaman bir kafede oturduğunuz zaman bize verilen KYK burs ve krediler, bu masraflara yetmiyor. Diğer masraflar artıyor ama bize verilen burslar artmıyor” dedi.

Üniversite öğrencileri Artvin’de zorluk yaşadığını belirten Yağarcık, “Öğrenciler okula gitmek için dört ulaşım aracı kalıyor. Seyitlerde okuyan öğrenciler nasıl geçinecek? Enflasyondan dolayı ücretler artıyor bundan dolayı dolmuşçulara hak veriyorum ama biz öğrencilerin durumu ne olacak? Bizi görmezden mi gelecekler? Yetkililerin bu sorunu çözmesi gerekiyor. Ulaşım bizim temel hakkımız” şeklinde konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri dolmuş esnaflarını anlayışla karşıladıklarını belirterek yetkililerden çözüm bekliyor. Artvin Çoruh Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Hilmi Efe Yiğit, dolmuş ücretlerinin pahalı olduğunu belirterek “Dolmuş ücretleri pahalı ben çarşıda ailemin yanında yaşıyorum. Kampüsüm de Korzul’da ve bu demek oluyor ki derslere gitmek için 18 lirayı sadece ulaşıma vereceğim. Bu ücreti aylığa vurduğumuz zaman 500 lira civarı ediyor. Ben ailemin yanında yaşamama rağmen bu ücret bana pahalı geliyor” ifadelerini konuştu.

KYK bursunun bin 250 lira olduğunu belirten Yiğit, “Dolmuş ücretleri yanı sıra başka masraflarda var ama düşünün bize verilen burs parasının yarısı neredeyse ulaşıma gidiyor. Yani dışarıdan gelen öğrenci nasıl geçinecek? Ulaşım temel haktır ve bizim temel hakkımız olan ulaşım hizmetine neredeyse bursumuzun yarsını veriyoruz. Bu durumun acil çözülmesi gerekiyor” dedi.

Ulaşım çok pahalı (3)

Artvinli Kalemler Seçkisi Artvinli Kalemler Seçkisi

Dolmuş esnafını anlayışla karşıladığını belirten Yiğit, “Dolmuşçuların da suçu yok. Onlar ne yapsın? Benzine art arda gelen zamlar artan maliyetler alım gücü ve enflasyon onları da etkiliyor. Ama bize sunulan ulaşım hizmetine alım gücümüz yetmiyor. Öğrenciler gelmeye başladı. Başka sorunlar da var ama en azından ulaşım ücreti konusunda yetkililerden bir çözüm bekliyoruz. Lüften bize kulak verin” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK