Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçiminde AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kalesi olarak nitelendirilen Ardanuç’un belediyesini kendi yönetimine alarak siyasi tarihinde ilk defa burada yerel iktidar oldu.

Artvin’de daha önce CHP’nin güçlü olduğu iki ilçe olan Ardanuç ve Şavşat’ın yanı sıra Arhavi yeni dönemde AK Partili belediyenin yönetimine geçti.

AK Parti, Artvin genelinde oy oranını düşürürken Ardanuç’ta oyunu yaklaşık yüzde 1, Arhavi’de yüzde 2,51, Şavşat’ta ise yüzde 4,15 oranında yükseltip üç ilçede toplamda 197 oy arttırdı.

Ardanuç’taki ilk zafer

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve sosyal demokrat görüşün hâkim olduğu Ardanuç’ta merkez sağ yönetimi 20 yıl sonra ilk defa iktidar oldu.

AK Parti’nin siyasi tarihi boyunca hiç kazanamadığı Ardanuç’ta aday gösterdiği Emrah Yılmaz, zoru başararak tarih yazdı.

2019 seçimlerinde yüzde 48,52 oran ile 1903 oy alan AK Parti, son seçimde 1918 oy alarak yüzde 57,98 oranında başarı elde etti.

Seçmen ve geçerli oy sayısının önceki seçime oranla düştüğü seçimde sandığa katılım oranı da yüzde 87.22’den 84,94’e düştü.

İlçede birçok kesim tarafından sevilen Emrah Yılmaz, AK Parti’nin doğru aday tercihinin sonucu olarak sandıktan çıkan isim oldu.

AK Parti ilçe teşkilatı ile adayın uyumlu çalışması sonuçlarda etkili olurken, CHP’nin doğru aday tercihi yapamaması da burada önemli kriterler arasında yer aldı.

Kentte yapılan yatırımlardan payını diğer ilçelere göre daha az alan Ardanuç’ta iktidarın gücü ile yeni yatırımların yapılması bekleniyor.

Şavşat Belediyesi 5 yıllık aranın ardından yeniden AK Parti’de

Şavşat’ta oy oranını yüzde 4,15 oranında arttıran AK Parti, önceki seçime göre burada 73 oy arttırarak sandıktan yerel iktidar olarak çıktı.

Şavşat’ta 2014-2019 yılında bir dönem kazanan AK Parti, 5 yıl sonra belediye yönetimini yeniden eline aldı.

2019 yerel seçimlerinde Şavşat’ta 1759 oy alan AK Parti, son seçimde 1832 oy alarak yüzde 49,42 oranında başarı elde etti.

Öte yandan Şavşat’ta 2019’de yüzde 79 olan seçime katılım oranının yüzde 75’e düşmesi ise dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla’nın girişimleriyle geçtiğimiz dönemde doğalgaz ve çevre yolu gibi iki önemli hizmete kavuşan Şavşat yatırımlarının karşılığında, yerel yönetimi tekrar merkezi İktidar olan AK Parti’ye devretti.

Şavşatlı seçmenin yeni dönemde yerel ve merkezi iktidardan en büyük beklentisi ise özellikle kış aylarında ciddi anlamda sorun teşkil eden Sahara geçidini bay-pass ederek ve ulaşımı daha güvenli hale getirecek Sahara Tünelinin yapılması.

Arhavi’de yeniden AK Parti

AK Parti 2009-2019 arasında 10 yıl yönettiği ve 2019 yılında CHP’ye devrettiği Arhavi Belediyesi’nde oyunu artırarak yeniden geri almanın mutluluğunu yaşıyor.

Bir önceki yerel seçime göre 109 oy artıran AK Parti, Arhavi’de, yüzde 45,40 oranında oy alarak belediyeyi CHP’den devraldı.

YSK, Kesin Seçim Sonuçlarını 6 Mayıs'ta Açıklayacak YSK, Kesin Seçim Sonuçlarını 6 Mayıs'ta Açıklayacak

Arhavi’de seçime katılım oranının ise 2019’a kıyasla yüzde 82’den yüzde 87’ye yükselmesi dikkat çeken bir diğer gelişme olarak kayıtlara geçti.

 İlçede uzun yıllardır konuşulan ama hiçbir ilerleme kaydedilemeyen Arhavi Organize Sanayi Bölgesi yapımına ilişkin Faruk Çelik’in genel seçimlerde verdiği sözleri bu dönem yerine getirmesi bekleniyor.

Hatice DİLER

Editör: HİKMET BAŞAR