Program; Botanik Bahçesi’nde Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ve katılımcılar tarafından Nihat Gökyiğit’in büstüne çiçek bırakılması ile başladı.

Artvinli, Tekfen Holding Grup Şirketleri Kurucu ve Onursal Başkanı, ANG ve TEMA Vakfı kurucu başkanı, doğa ve insan sevdalısı Ali Nihat Gökyiğit’in anma merasimi; Botanik Bahçesi Konferans Salonunda devam etti. Merasim Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Artvin Milletvekili Faruk Çelik’in telgraf mesajı paylaşıldı.

“Üniversitemize çok büyük katkılarda bulundu”

anma töreni.jpg 6

Macahel’de karla mücadele sürüyor Macahel’de karla mücadele sürüyor

Günün anlam ve önemini belirten anma konuşmalarını yapan Rektör Bilgin, “Bugün Artvin şehrinin kıymetli büyüğü merhum Ali Nihat Gökyiğit beyefendiyi hayırla yâd etmek için toplanmış bulunmaktayız. Kıymetli büyüğümüz Ali Nihat Gökyiğit beyefendi bildiğiniz üzere Artvin’e ve bilhassa Üniversitemize çok büyük katkılarda bulunmuştur. Sağladığı maddi ve manevi katkılar Üniversitemizin gelişimi noktasında önemli bir yere sahiptir. ANG Botanik Bahçesi, Merkez Kütüphane ve Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi onun destekleri ile tesis edilmiştir. Hayırsever olmasının yanı sıra disiplin sahibi, çalışkan, azimli ve memleket sevdalısı bir insan olarak tanıdık Ali Nihat Gökyiğit beyefendiyi. İsminin hayırla yâd edilmesine vesile olacak önemli eserler bırakmıştır. Kendisine cenabı Hak’tan mağfiret ve rahmet diliyoruz. Mekânı cennet olsun.” dedi.

“Hatıralarımızda iz bıraktı”

anma töreni.jpg 7

Anma konuşmasını yapan Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, “Bugün burada değerli büyüğümüz ‘yaprak dede’ Ali Nihat Gökyiğit’i ölümünün birinci yılında anmak üzere toplandık. Artvin ve doğa sevdalısı bir insan olarak Artvin’i “geceleri çocukların ateş böceklerini kovaladığı masal kenti” olarak tanımlamıştır. Sadece eğitim hayatında değil iş dünyasında da başarılı çalışmalara imza atmış, birçok ödül kazanmış önemli bir şahsiyettir. Üniversitemiz Botanik Bahçesinin projelendirilmesi ve tesis edilmesi sürecinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, tabiata sevgi ve saygı duyan mümtaz bir insan olarak hatıralarımızda iz bırakmıştır. Kendisini tekrar saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Artvin sevdalısı”

anma töreni.jpg 5

Anma merasimine konuk olan Artvin Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe, programda yaptığı konuşmasında Ali Nihat Gökyiğit’in kente sağladığı destekler hakkında bilgiler aktararak, bir anısını paylaştı. Merhumun doğaya ve hayvanlara yönelik hizmetlere önem verdiğini hatırlatan Kocatepe, Gökyiğit’in engin bir kalbe sahip bir Artvin sevdalısı olarak Artvin ile özdeşleştiğini söyledi.

Daha sonra programda Gökyiğit’in hayatını anlatan video gösterimi katılımcılara izletildi.

anma töreni.jpg 3

Artvin İl Müftü Vekili Berat Karali tarafından Gökyiğit’in vefatının 1’nci yıldönümünde ruhu şerifi için dualar okundu.

Tema Vakfı Artvin İl Temsilcisi Öğr. Gör. Kübra Elif Bağrıyanık ise Ali Nihat Gökyiğit’in Tema Artvin için sağladığı desteklerle ilgili bilgiler aktardı.

anma töreni.jpg 2

23. Dönem Samsun Milletvekili Fatih Öztürk, il protokolünden davetliler, Üniversite personeli ve vatandaşların ilgi gösterdiği program sonrasında konuklar ANG Botanik Bahçesini gezme fırsatı buldu.

Ayşe ÖZDER

anma töreni.jpg 4

anma töreni 9

anma töreni.jpg 8