Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Bölümünde Okuyan Artvin Projesi İl Koordinatörü Hacer Tüfekçioğlu, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Gazi Ortaokulu bitişiğinde 4. yılında hizmete açılan Okuyan Artvin Projesi’nin Kitap Kafe’sinde öğrenciler, öğrenmeler ve veliler için gerçekleştirilecek olan birbirinden farklı birçok çeşit etkinlikten bahsetti.   

Okuyan Artvin Projesi İl Koordinatörü Hacer Tüfekçioğlu, “Burası 4 yıllık bir çalışmanın sonucu... 4 yıl boyunca Okuyan Artvin Projesi’nde bütün çocuklara bütün öğretmenlere ve ailelere ulaşmaya çalıştık. Somut bir şekilde ‘Kitap Kafe’ ile onları görünür hale getirdik. Artık çocuklarımızın da bir kafesi var. Her gün belirli randevularla çocuklar gelip burada etkinliklerini, derslerini yapıyorlar. Onları çokça yazarlarla buluşturacağız. Dolu dolu etkinlikler, eğitimler, atölyeler düzenlenecek. Bu etkinlikler öğretmenlerimiz, velilerimiz içinde geçerli. Onlarda bu etkinliklerden eğitimlerden faydalanacaklar. Kitap Kafe’miz herkese açık bir şekilde hafta içi gün boyu akşam 19.00'a kadar açık, hafta sonları cumartesi günü 12.00 ile 17.00 arası açık olacak”  diye anlattı.

Okuyan Artvin  Kitap Kafe (3)

“ÇOCUKLARIN BUNA İHTİYACI VARDI”

 “Her geçen gün sayımız artıyor” diyen Tüfekçioğlu, Okuyan Artvin Kitap Kafe’deki çocukların bu kafeye ihtiyaçlarının olduğunu vurgulayarak, “Kafemiz her geçen gün çocuklarla dolup taşıyor. Öğrenciler burada ödevlerini yapıyorlar. Birçok kaynak kitap var. Onlardan yararlanıyorlar. Öğretmenlerimiz öğrencilerimize faydalı eğitimler veriyorlar” dedi. 

Kitap Kafe’de çocuklara sağlıklı yiyecek ve içecekler yapıldığını ifade eden Tüfekçioğlu, “Çocuklara sağlıklı yiyecekler içecekler yapıyoruz. Taze sıkılmış limonata, onların çok sevdiği kurabiye, poğaça yapıyoruz. Hepsi ev yapımı ürünler oluyor” dedi.

Okuyan Artvin  Kitap Kafe (4)

 “HEPSİ BU SİSTEMİN BİR PARÇASI OLACAK”

Velilere, öğretmenlere ‘Kitap Kulübü’ başlığı altında bir etkinlik planladıklarını ifade eden Tüfekçioğlu, “Aynı kitabı 3-4 haftalık süre boyunca okuyacaklar sonra Kitap Kafe’de bir akşam buluşup kitap oturumu yapacağız. Velilerimiz, öğretmenlerimiz o kitap hakkında konuşup, tartışacaklar”  dedi.

Okuyan Artvin’in şeffaf bir proje olduğunu vurgulayan Tüfekçioğlu, “Biz Bu proje yazarken de en başta böyleydik. Her öğretmen katkıda bulunabilir. ‘Kitap Kulübü’ bir öğretmenimizin fikriydi. Hemen projemizi ekledik. Velilere ulaşmamız çok kolay. Bir telefon kadar yakınınızdalar. Her şey gönüllülük esasına dayalı, projemizde hiçbir zorunluluk yok. Dolayısıyla istekli velilerimizin kaydını alacağız. Bu ay 20 veli, bir dahaki ay 30 veli… bu şekilde ilerlemeyi düşünüyoruz. Katılmak isteyen veliler direkt bizlere de başvurabilir ya da okullarında da kayıt oluşturabilirler” diye konuştu.

Okuyan Artvin  Kitap Kafe (2)

İşte Artvin’e rakip il İşte Artvin’e rakip il

“Öğrenciye, öğretmene, velilere yönelik yıl boyunca etkinliklerimi olacak” diyen Tüfekçioğlu, ‘Felsefe Günleri’ etkinliğinden bahsederek şunları söyledi: “Pazartesi günü 10'ar kişilik grupla beraber öğretmenlerimize felsefe günleri yapacağız. Felsefe öğretmenimiz ile Felsefe atölyesini bir kere yaptık, denedik. Gerçekten güzel dönükler aldık. Bunların yanı sıra yine akşamları robotik kodlama etkinliklerimiz, zeka oyunlarımız olacak. Okur yazar buluşmalarımızı burada yapacağız, imza günlerimiz burada gerçekleşecek. Yazma atölyelerimiz olacak. Bu kapsamda bir etkinlik çizelgemiz olacak ancak her şey yeni yeni oturuyor”

Ayşe ÖZDER