Artvin Adliyesinde düzenlenen anma törenine Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Hakan Bektaş, hâkimler, savcılar, baro avukatları ve adliye personelleri katıldı.

Programda konuşma yapan Başsavcı Yunus Emre Büyükyurt, asrın felaketinde devlet ve millet olarak asrın birlikteliğinin sergilendiğini söyledi.

WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.47.07

Büyükyurt, konuşmasında depremde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, “Ne mutlu bizlere ki bu devletin ve bu milletin bir üyesiyiz.” dedi.

Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan ise yaptığı konuşmada, depremlerde 130 meslektaşının hayatını kaybettiğini aktardı.

WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.47.09

Varan, konuşmasında şunları kaydetti: “Geçen yıl bugün Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremde çok sayıda yurttaşımızı kaybettik. Bizler tüm kamu kurumlarıyla birlikte Türkiye Barolar Birliği ve barolar olarak bölgede fiilen yer aldık. Bölgeye sürekli gidip geldik ama her gidişimizde yüreğimizi orada bırakmak zorunda kaldık, aklımız hep orada kaldı. Çünkü birebir gördüğümüz manzaralar bizim hafızalarımızdan hiç silinmeyecek ölçüde korkunç ve içler acısıydı. Aradan geçen bir yılda binlerce kayıp yaşadığımız bu depremin yasını hâlâ tutuyoruz. Bu tarifi olmayan acıyı hâlâ yüreğimizde hissediyoruz. Depremin yıldönümünde yaşananları hatırlamak, gelecekteki felaketlere hazırlıklı olmak açısından önemlidir. Depremde milletçe sergilediğimiz dayanışma ve birliktelik ruhunu bugün burada bir kez daha Artvin Adliyesinde küçük de olsa gerçekleştirmiş olduk. Kaybettiğimiz her canı saygı ve özlemle anıyor bu gibi felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ve 130 meslektaşımızın ailelerine sabır ve metanet diliyorum. Acılarını yürekten paylaşırken hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.”

Beraatlar sürüyor Beraatlar sürüyor

WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.47.08

Hikmet BAŞAR