Artvin Belediyesi tarafından organize edilen ve şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta, 1200 metre rakımlı Kafkasör Yaylası'nda gerçekleştirilen boğa güreşleri tamamlandı. Artvin’in geleneksel kültürünün önemli bir parçası olan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. 

Artvin ve ilçelerinin yanı sıra Rize ve Erzurum'dan gelen 108 boğa sahibi, bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada mücadele etti. Boğa güreşleri baş, başaltı, küçük başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, deste ve süperbaş olmak üzere 8 kategoride gerçekleştirildi. Perşembe ve Cuma günü düzenlenen yıldızlar boyunda ise 5 kategoride boğalar kıyasıya mücadele etti.

Festivalde boğalar arenaya çıkmadan önce hakemler tarafından ağırlık ve boynuz kontrolünden geçirildi, bu da güreşlerin adil bir şekilde gerçekleşmesini sağladı. Arenada kıyasıya mücadele eden boğalar, izleyenlere büyük heyecan yaşattı. 

Küçük Başaltı kategorisinde Hilmi Aydın’a ait “Cumhur” isimli boğa birinci olurken, Başaltı kategorisinde Hızır Sert’e ait “Doğuş” isimli boğa şampiyon oldu. Baş kategorisinde ise Sabri Aydın’a ait “Karagöz” isimli boğa birinci oldu.

Küçük Başaltı kategorisi şampiyonu 90 bin, Başaltı kategorisi şampiyonu 110 bin, Baş kategorisi şampiyonu ise 130 bin lira ile ödüllendirildi.

Festivalde binlerce kişi tribünlerde güreşleri izlerken, bazıları arenanın çevresindeki ormanlık alanlarda kurdukları çadırlarda doğanın ve temiz havanın tadını çıkardı. Aileler ve çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Boğa güreşlerini 20 bin kişi izlerken, 25 hakem ve 100 kişinin görev aldığı festivalde toplamda 800 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Artvin’de Banka Müdürleriyle Kritik Toplantı Artvin’de Banka Müdürleriyle Kritik Toplantı

Geleneksel kültürü yaşatmak ve tanıtmak amacıyla düzenlenen bu festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşku ve heyecanla kutlanıyor. Bu geleneksel etkinliğin, Artvin’in kültürel zenginliğini ve turizm potansiyelini artırmada önemli bir rol oynadığına şüphe yok. Festival süresince düzenlenen etkinlikler, sadece yerel halkı değil, Türkiye'nin dört bir yanından gelen misafirleri de bir araya getirerek unutulmaz anılara ev sahipliği yapıyor.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK