Erdem ve Demir Sonsuzluğa Uğurlandı Erdem ve Demir Sonsuzluğa Uğurlandı

KOSGEB Artvin Müdürü Arif Ercan, 10 Mayıs tarihinde uygulanmaya başlayan Girişimci Destek Programı İş Geliştirme Desteğinin, ilk çağrı dönemi için başvuruların 28 Haziran’da sona ereceğini ifade etti.

Üst Limit 2 Milyon TL

İş geliştirme desteğine destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş olan 0-3 yaş arasında ki girişimcilerin başvuru yapabileceklerini kaydeden Ercan, İş Geliştirme Desteğinin verildiği sektörler hakkında şunları söyledi:

“NACE Rev. 2’ye göre; C -İmalat, 61-Telekomünikasyon, 62-Bilgisayar Programlama, Danışmanlık ve İlgili Faaliyetler, 63-Bilgi Hizmet Faaliyetleri, 72-Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Faaliyetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler iş geliştirme desteğinden yararlanabilecek.”

Ercan, İş Geliştirme Desteği hakkında, “İş Geliştirme Desteği kapsamında girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde % 80 destek oranı ile geri ödemeli olarak destek sağlanıyor. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave ediliyor.” Dedi.

Ercan, program kapsamında kullanılan destekler için herhangi bir faiz ve komisyon uygulanmayacağını belirtti.

İşletmelerin geri ödemelerinin 36 aylık program süresinin bitiş tarihinden sonraki 6 aylık süreyi takip ettiği ilk iş günü olduğunu ifade etti.

Desteklenecek giderler neler?

Desteklenecek giderler ile ilgili bilgi veren Ercan, “Destek kapsamında işletmenin personel giderleri, makine-teçhizat ve kalıp giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alımı giderlerine (eğitim, danışmanlık ve yönderlik, belgelendirme, test ve analiz, pazarlama, tasarım, sınai mülkiyet hakları giderleri) destek sağlanıyor.” Şeklinde konuştu.

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT