Kemalpaşa’da bir işletmede kahvaltıda basın emekçileriyle buluşan Vayiç, projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda basın emekçileri ile tanışmak için program düzenleyen Vayiç burada yaptığı konuşmada, seçim sürecinde ve sonrasında basın emekçilerinin halkı çalışmalardan haberdar etmek için önemli olduğunu kaydetti.

İşçisiyle, köylüsüyle, esnafıyla, gençliğiyle görüşmeden konuşmadan belediyeyi almanın zor olduğunu vurgulayan Vayiç, “Şimdi Uzunyalı Mahallesi’ni baz alalım, o mahallenin bir muhtarı ile bir meclisleşme çalışması yapıldığı zaman meclis toplantısında o mahallenin sorunlarını o mecliste konuşacağız, belirleyeceğiz. Bu meclisten gelen iki temsilci belediye encümen toplantısında alınan kararları söylediği zaman o karar oradan alınacak. Bu meclislerde alınan kararlar her türlü belediye encümen toplantısında her türlü geçeceğini düşünüyorum” dedi.

SOL Parti’nin tüzüğünde belediye başkanlığı sürecinde başarılı olmadıkları takdirde görevi bırakacağını belirten Vayiç, “İki sene süre sonrasında Kemalpaşa halkına belediyenin başarılı mı değil mi diye bir çalışmamız olacak. Bu çalışmanın sonucunda Kemalpaşa halkı bizi başarılı bulmadığı halinde görevi bırakacağız. İki sene içerisinde Kemalpaşa halkı bizi başarısız buluruz görevi bırakacağız. O neden de başarılı olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Kemalpaşa’da bir üçüncü seçenek yaratıklarını belirten Vayiç, “Kemalpaşa yereline baktığımız zaman iki kutuplaşma gibi siyaset anlayışı var. Yerel dinamikleri göz önünde bulundurarak ittifak için bir takım görüşmelerin yaptık. 3-5 kişi bir araya gelip de kapalı kapılarının adaylı bir çalışma yapacağız gibi bir anlayışımız olmadı. Kentin dinamiğiniz bilen, kent hakkında bilgisi olan her fikri açık olan insanlarla görüştük ve bu çalışmaların sonunda böyle bir karar aldık” dedi.

CHP ile yapılan görüşmeler yaptıklarını ittifak konusun anlaşma sağlanamadığını belirten Vayiç, “Biz görüşmelerimiz oldu. Mahalle meclisleri üzerinden, esnaf meclisleri üzerinden, kadın meclisleri üzerinden, gençlik meclisleri üzerinden alınan ortak karar ile yerele müdahale etme konusunda çok görüşme yaptık. Bizim bir pazarlığımız olmadı” ifadelerini kullandı.

biz kesin kazanacağız-2

Vayiç, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı;

“CHP’nin yapmış olduğu çalışmayı baz almadık. CHP adayını açıklamadan önce kentin yereli hakkında açıklama yaptık. Sosyalist gruplarla bir bildiri yayınladık şimdi ama ortak payda da değiliz ama ileride ortak noktada buluşacağımızı düşünüyoruz.

Yeniden Refah Partisi Murgul Meclis Üyeleri Belli Oldu Yeniden Refah Partisi Murgul Meclis Üyeleri Belli Oldu

Türkiye’de iki başlı bir siyasetin olduğunu biliyoruz. Biz şimdiye kadar gerekli çalışmaları yaptık. Bir önceki seçimde iktidarın zayıflaması için bütün örgüt olarak bu birlikteliği sağladık. Son olarak 6’lı masa da sosyalistlerin olmadığı, dahil edilmediği yüzde 1 gibi sağ partilerin masaya dahil edildiği ve 39 milletvekili verildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Yerele baktığımız zaman 3-4 kişinin bir araya gelerek bir kurgu yaparak Kemalpaşa’yı tekrar dizayn etme gibi bir anlayışı kabul edemeyiz. 9 adayı 500 kişiyi oyladığı bir aday belirleme sürecinin sokağı yansıtmadığı kabul ediyorduk. Bu ortamda Ak Parti’nin kazandığı bir ortamda tüm sorumluluğun bizim üzerinde olduğunu düşünmüyoruz.”

Ali Eray ÇELİK