Borçka Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısında aldığı kararla, ön ödemeli akıllı sayaç ve ön ödemeli akıllı kart uygulamasına geçecek.

Köy okulu TÜBİTAK Türkiye Finallerine hazırlanıyor Köy okulu TÜBİTAK Türkiye Finallerine hazırlanıyor

Borçka Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Akıllı ön ödemeli su sayaç ve ön ödemeli akıllı kart için görüşen Belediye Meclisi, oy çokluğu kararını aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ercan Orhan, ön ödemeli akıllı kart sistemi sayesinde sayacı olan tüm abonelerin istedikleri kadar suyu daha önce kartlarına yükleterek kullanabileceklerini söyledi.

Ön ödemli akıllı sayacın suyun ücretini peşin yatırmak olduğunu kaydeden Orhan, “Borçka’da 4.000 abonemiz var bu abonelerin yaklaşık bin tanesi bile düzenli ödeme ancak yapıyordur. Belediyenin kaynaklarından en önemli kalemi oluşturan su kullanım bedelidir çünkü burada çalışanlar var arıza gidermek için kullanılan malzemeler var bunu karşılamak için de belediye de bir miktar para kalması ve belediye hizmetlerini daha iyi bir şekilde yapılması için” dedi.

Türkiye’nin birçok yerinde ön ödemeli akıllı sayacın kullanılmaya başlandığını söyleyen Orhan, Borçka’da da akıllı sayacı yaygın hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Belediyenin kendi bütçesi ile 300 tane ön ödemeli akıllı sayaç aldıklarını kaydeden Orhan, bu sayaçları vatandaşların evine takacağını ve ödemelerini isterlerse peşin isterlerse de taksitli yapacaklarını ifade etti.

Orhan, “Bizde yaklaşık şuanda 700 abonenin ön ödemeli sayacı kullanıyordu. Bunu yapmamızın amacı; bizim bu konuda sıkıntılarımız var. Vatandaş su ödeme konusunda gerçekten çok iyi niyetli davranmıyor. Nihayetinde de burada ki hizmetlerin düzgün yürüyebilmesi içinde bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Biz ön ödemeli sayaçları alırken daha önceleri üç yüz elli bin liradan başlamıştık ama şuanda ön ödemeli sayacın fiyatı normalde dışarda aldığınız zaman dört bin liranın üzerinde. Biz şöyle bir çalışma yaptık şu ana kadar yeni yapılan binalara zorunlu hale getirdik bu sayaçları. Nihayetinde biz kendi bütçemizle 300 tane ön ödemeli sayaç aldık. Bu sayacı vatandaşın evine takacağız. Bunu da isterse vatandaşımız taksitle ödeyebilir. İsteyen peşin isteyen taksitle ödeyip vatandaşa kolaylık sağlayacağız” şeklinde konuştu.

5 yıldır Borçka’da su parasına zam yapılmadığını vurgulayan Orhan, gelecek günlerde su fiyatlarında da değişikliğe gidileceğini aktardı. Orhan konuya ilişkin, “Önümüzde ki ayda biz akıllı sayacı takmak ve akıllı sayacı yaygın hale getirebilmek için fikir oluşturduk. Su fiyatlarına da yaklaşık beş yıldır çok fazla zam yapmadık çünkü arıtma tesisi bitmemişti, bulanık su akıyordu, vatandaş suyu rahatlıkla içemiyordu ama bugün birkaç gündür yağmur yağıyor ama evlerimizde ter temiz su akıyor. O yüzden su fiyatlarında bir ayarlama yapacağız önümüzde ki aylarda. Akıllı sayaç kullananlara da daha indirimli vereceğiz” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER