“Amacımız Kaçak Avcılığın Önüne Geçmek” “Amacımız Kaçak Avcılığın Önüne Geçmek”

Artvin genelinde şehir içi dolmuş ücretlerine uygulanan zam bugün başladı.

Bugün itibari ile uygulamaya geçen dolmuş fiyatlarında Borçka'dan Hopa fiyatı 60 liradan 80’e, Arhavi 70 liradan 100 liraya, Artvin 70 liradan 90 liraya, Murgul ise 50 liradan 60 liraya çıktı.

Dolmuş fiyatlarına uygulanan zam ile beraber gözler şoför esnafına çevrildi.

12 Nolu Borçka Dolmuşları Hopa- Arhavi Durağında uzun yıllardır şoför olarak çalışan Ahmet Yağcı, uygulanan zamlara karşı “mecbur memnun olacağız” dedi.

Vatandaşların dolmuş fiyatlarına tepki vermeyeceklerini söyleyen Yağcı, “Biz esnaf olarak memnun muyuz, mecbur memnun olacağız. Kafamıza göre zam yapma şansımız olmadığı için il ne zam verirse ona boyun eğmek zorundayız. Şoför milleti genelde memnun olmaz. Bu işte hem kendini düşüneceksin hem de yolcularımızı düşünmek zorundayız. Bazı yolcularımız zam olmadan soruyorlardı ne kadar olacak diye ve bugün itibari ile zamlar uygulanmaya başlandı. Fiyatlara tepki verenin az olacağını düşünüyorum çünkü insanlarımız görüyor hayat şartlarını” dedi.

“Fiyat Arttıkça Yolcu Azalıyor”

Artan dolmuş fiyatları ile birlikte yolcu kapasitesinin düştüğünü vurgulayan Yağcı, bölgede yolcuların artması için Muratlı kapısının açılması gerektiğini belirtti.

Artvin genelinde şahsa ait arabaların olduğunu bu nedenle dolmuşları ikinci plana attıklarına değinerek şu sözleri dile getirdi “Bizim yöremizde herkeste araba var, arabası olmayan yok. Vatandaş buraya geliyor köyden ‘Hopa’ya arabanız var mı?” diye soruyor ama vatandaş bir saat bekleyemem deyip kendi arabasını sürüyor. İnsanlarımız genelde dolmuşa binmeyi ikinci plana atıyor. İlçede nüfus az, çalıştığımız yer belli vatandaş çok fazla gidip de gelmiyor. Çok fazla insan sürkülasyonu olmuyor. Biz istiyoruz ki Muratlı’dan kapı açılırsa bizim işler iyi olur. Önceden işlerimiz biraz daha iyi çünkü Gürcü vatandaş geliyordu, çalışıyordu çay da falan ama şimdi Gürcüler bizde çalışmayı vazgeçince bizim durumda bu oldu”

“Sigorta artmasın, aracın bakımları artmasın bizimde artmasın. Fiyat arttırmakla bizim karımız artmıyor. Bizim fiyat arttıkça yolcu potansiyeli düşüyor. Para kazanma karın azalıyor. O azalıyor yakıt artıyor arabanın bakımları çıkıyor yıllık gelirini karşılamıyor.”

Ayla ALKAN