Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile taksi tarifelerinde değişiklik yaşanması şoför esnafını ve vatandaşı etkilemeye devam ediyor.

66 yaşındaki emekli şoför Erol Yılmaztürk, geçim sıkıntısı nedeni ile ek olarak taksicilik yaptığını söyledi. Artan maliyetler ve tarifelerdeki değişiklik nedeni ile geçmiş yıllara göre vatandaşın taksilere talebinin azaldığını vurgulayan esnaf, siftah yapamadan günü kapattıklarını kaydetti. Şoför esnafı diğer yandan Artvin-Rize Havalimanında yolcu alamamaktan da şikayetçi olduklarını söyledi.

WhatsApp Image 2024-02-05 at 15.25.51 (1)

Taksi tarifelerinin ‘vatandaşa pahalı ama bize eksik geliyor” diyen Yılmaztürk, Artvin-Rize Havalimanından da yolcu alamamalarına şu sözlerle değindi “Emekliyim geçim sıkıntısı olduğu için ek olarak taksicilik yapıyorum. İş olmayınca boş zamanlarımı oyun oynayarak değerlendiriyoruz. Çay ocağında oturup çay içemiyoruz çay pahalı mecbur kendi kulübemizde akşam ediyoruz. Her piyasa bu durumdan şikayetçi Allah sonumuzu hayretsin”

“Önceden mazotun litresi 3 lira iken şehir içi fiyatımız 15 lira idi o zaman bereketli iş vardı fakat şimdi 43 lira şuanda 200 lira olması lazım şehir içi ama mevcut fiyat 100 lira. Vatandaşa pahalı geliyor ama bize eksik geliyor. Önceden öyle günler olurdu ki günde üç defa sarpa gittiğimiz olurdu ama şimdi bir sefer bile gidemiyoruz. Havalimanında da yolcu alamıyoruz. Artvin ismini oradan kaldırmaları lazım. Artvin 08 plaka ise bizi almaları lazım ama maalesef biz alamıyoruz.”

“Yolcu Götürüyoruz, Yolcu Alamıyoruz”

Borçka yolu normale dönüyor Borçka yolu normale dönüyor

Merkez taksi durağı şoförlerinden Nurettin Selim, 10 bin nüfuslu ilçede siftah yapmadan günü kapattıklarını fakat senede 40 bin liraya yakın araç harcaması yaptıklarını söyledi. Selim, konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi “Burada biz bir şehir içi yapmayla kontağı kapatıyoruz. İster çalış ister çalışma senelik bu taksinin 40 bin lira gideri var ister kazan ister kazanma. Hesap ettik arkadaşlar ile 40 milyar gideri var. 10 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Cuma günü siftah etmeden kontağı kapatıp eve gidiyoruz. Artvin- Rize Havalimanına yolcu getiriyoruz ama yolcu alamıyoruz nasıl bir şey anlamadık.”

Ayla ALKAN