Borçka’da esnaflık yapan Hülya Özçelik, emekli maaşı ile geçim sağlayamadıklarını verilen zamların yetersiz olduğunu vurguladı.

Emekli maaşlarına verilen ek zam oranlarının hesaplarına yatmadığını söyleyen Özçelik, “durum parlak değil” diyerek sitemde bulundu.

Ekmek fiyatlarının 10 lira olmasına da değinen Özçelik, “lokmaları sayarak yiyeceksin” diyerek şu sözleri dile getirdi “Benim eşim 30 yıl çalışmış emekli olmuş aldığı para 7-8 bin bunlar normal mi sizce. Biz evimizde oturuyoruz ama kirada olanlara Allah yardımcıları olsun. Bir ekmek oldu 10 lira lokmaları sayarak yiyeceksin derler ya o şekil. İşlerde idare ediyoruz, yuvarlanıyoruz. Durum hiçbir şekilde parlak değil emekli maaşımız ile ne olabilir ki hiçbir şey. Verilen zamlar yeterli değil. Ek zam ücretleri de halen yatmadı. Vatandaşı fındık parası, arazi parası gibi bir şeyler ile insanları döktüler sokağa şimdi bir şeyler yapabilmek için ek yapmaya çalışıyorlar.”  

“Her Şey Düşüyor, Elimizde Kalıyor”

Yazar Şener’den, Başkan Orhan’a Ziyaret Yazar Şener’den, Başkan Orhan’a Ziyaret

Emekli maaşlarının yanı sıra köylerde tarım yaparak aile bütçesine katkı sunmaya çalışan vatandaşlar, tarımda verimin azalmasından şikayetçi oldu.

Günden güne ürünlerin azaldığını ve ellerinde kaldığını söyleyen Özçelik kaybedilen ürünlerin yeniden tarıma kazandırılması gerektiğini söyledi. Vatandaşların acı fındığa talim olduğunu vurgulayarak “Verimli elma zamanlarımız vardı ortalık doluydu şimdi onunda tadı tuzu gitti oda olmuyor artık. Demir elması olur bizim köylerde ama şimdi piyasaya baksak var mı demir elması? Seneden seneye her şey düşüyor, eriyor bitiyor elimizde kalıyor. Millet acı fındık yiyor artık fındıklarımız acılanmış çünkü. Kaybedilen ürünlerin yeniden tarımda canlanması güzel olur. Önceden ceviz ağaçları, fındıklarımız çok olurdu şimdi öyle bir durum yok. Eski verim nerede kaldı” ifadelerine yer verdi.  

Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN