Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranlarında artış yapıldı. Eski çekilen ve halen borçlu olan esnaflarında faizleri arttı.

Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Şeref Öngüner, faiz oranlarında yapılan artış sonrası açıklama yaparak 18 Mayıs Cumartesi günü basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranları yükseltildi. Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’te yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.

Öngüner, yapılan faiz artışının ekonomik olarak zorluklar yaşayan esnafların çilesine daha da çile kattığını belirterek, “Esnaflarımız artık çaresizlikten ne yapacaklarını şaşırmışlardır. Esnaflarımızla bu konuyla ilgili de devamlı sürekli zaten iletişim halindeyiz. Genel başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’in bu konuyla ilgili hassasiyetini bilmekteyiz” dedi.

Başkan Kolaylı Güven Tazeledi Başkan Kolaylı Güven Tazeledi

Faiz artışıyla ve esnafların yaşadığı diğer sorunlarıyla ilgili Artvin’deki tüm esnaf teşkilatının katılımı ile bir basın açıklaması yapılacağını aktaran Öngüner, “Cumartesi günü Hopa’mızda büyük bir katılımıyla basın açıklaması yapacağız. Bütün esnaf teşkilatımızı ve başkanlarımızı basın açıklamasına davet ediyoruz. Şimdiden bütün esnaflarımızın her daim yanında olduklarını, onların camiamızın sesi, her zaman teminat olduklarımızı bilmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK