Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre İsrail ordusunun, Gazze kentinin Sura Mahallesi'ni bombalaması sonucu 2 Filistinli yaşamını yitirdi.

  • İsrail’in Gazze’ye saldırılarında geride kalan 8 ayın özeti: Yıkım, kıtlık ve katliam

Deyr el-Belah'ın Ebu Huli bölgesinde İsrail savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardıman sonucu 2 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun, Refah'ın batısında topçu atışı ve ateş açması sonucu da bir Filistinli yaşamını yitirdi.

Nusayrat Mülteci Kampı'nda İsrail ordusunun sivil bir aracı hedef alması sonucu 2 kişi öldü ve yaralananlar oldu.

Gazze'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ta bulunan Zevayide beldesinde İsrail savaş uçaklarının saldırısında bir Filistinli öldü.

Megazi Mülteci Kampı'nda İsrail savaş uçaklarının bombaladığı evde Meğari ailesinden 6 kişi hayatını kaybetti.

İsrail saldırısından kurtulabilen tek kişi Nebhan el-Meğari, ailesinin bir ay önce Refah'tan yakınlarının evine geldiğini, oruç tutmak üzere sahur yaptıkları sırada evin İsrail savaş uçakları tarafından bombalandığını söyledi.

İsrail ordusuna ait topçu birlikleri, Megazi Kampı'nda Zaferan Camisi ile bir stadyumun çevresini hedef aldı.

Bureyc Mülteci Kampı ile Deyr el-Belah kentinin doğusunda ve Nusayrat Kampı'nın kuzeyinde İsrail ordusu Filistinlilerin evlerini bombaladı.

İsrail topçu birliklerinin saldırıları nedeniyle Bureyc Kampı'ndaki Ebu er-Rus Kavşağı çevresinde yangın çıktı.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze kentinin Sabra Mahallesi'ndeki Selam Camisi yakınında bulunan Eşrem ailesine ait evi hedef alması sonucu çok sayıda Filistinli yaşamını yitirdi.

Ayrıca İsrail ordusu Gazze kentinin birçok mahallesini topçu atışlarıyla, sahil kesimini de hücumbotlarıyla hedef aldı.

Aksa Şehitleri Hastanesi: Hastaneye son 24 saatte İsrail saldırılarında ölen 54 kişinin cenazesi getirildi

Aksa Şehitleri Hastanesi Sözcüsü doktor Halil ed-Dekran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail'in Gazze'nin orta kesimine son 24 saatte düzenlediği hava saldırıları sonucu 54 şehit ve onlarca yaralı hastaneye getirildi." dedi.

İsrail ordusunun bölgeye yönelik saldırılarına devam ettiğini aktaran Dekran, devam eden yoğun saldırıların neden olduğu can kaybı ve yaralı sayısının artmasına bağlı olarak kısıtlı imkanlarla hizmet veren hastanenin kapasitesinin de zorlandığını ifade etti.

Yayla Şenliği Düzenlendi Yayla Şenliği Düzenlendi

Gazze Şeridi'ne uygulanan abluka dolayısıyla hastanede tıbbi malzeme ve yakıt sıkıntısı çektiklerini vurgulayan Dekran, Aksa Şehitleri Hastanesi'nin de devre dışı kalması durumunda bölgede gerçek bir felaketin yaşanacağı uyarısında bulundu.

İsrail'in Gazze'de BM'ye ait bir okula düzenlediği saldırıda en az 3 Filistinli öldü

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusu, Gazze kent merkezinin batısındaki Şati Mülteci Kampı'nda UNRWA'ya ait bir okulu bombaladı.

Yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı BM okulunda saldırı nedeniyle ölen ve yaralananların olduğu ifade edildi.

Gazze'deki Sivil Savunma Biriminden yapılan açıklamada, İsrail ordusunun hedef aldığı okuldan şu ana kadar 3 Filistinlinin cesedinin çıkarıldığı aktarıldı.

Can kaybı her geçen gün artıyor

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 245 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son bir günde Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 8 "katliam" gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 77 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği, 221 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 36 bin 731'e, yaralı sayısının 83 bin 530'a yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca hâlâ enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı kaydedildi.

AA

Kaynak: aa