Türkiye’nin Kafkasya’ya ve Orta Asya’ya açılan en önemli kara hudut kapılarından olan Sarp Sınır Kapısı’nda TIR giriş çıkışları devam ediyor.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesi Türkiye-Gürcistan sınırında bulunan Sarp Kara Hudut Kapısı’nda tır geçişlerindeki yoğunluk sürüyor.

Sarp, Gürcistan’a açılan Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarına oranla yoğunluğun en fazla yaşandığı kapı olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden ihracat yüklerini teslim edecekleri ülkelere taşımak için yola çıkan TIR’lar özellikle Sarp Sınır Kapısı’nda yoğunluk oluşturuyor.

Bu kapsamda, Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünce açıklanan Haziran ayı verilerine göre,  Sarp Sınır Kapısında 18 bin 221 TIR çıkış yaparken 14 bin 225 TIR’ın ise Türkiye’ye geçiş yaptığı kaydedildi.

Haziran ayında günlük ortalama 607 TIR gümrükten yurt dışına çıkıp, 474 TIR ise ülkeye giriş yaptı.

En yoğun gün 1 Haziran oldu

Sarp Sınır Kapısı’nda geçtiğimiz ay en fazla TIR’ın çıkış yaptığı gün 1 Haziran oldu. Buna göre yurt dışına çıkmak için sıra bekleyen 800 ihracat TIR’ı Sarp’tan geçiş yaptı. Türkiye’ye girişin en yoğun olduğu gün ise 563 TIR sayısı ile 12 Haziran oldu.

Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarında son durum

Türkiye’nin Gürcistan’a açılan diğer kapıları olan Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarında da geçişler sürüyor.

Aktaş Sınır Kapısı’nda Haziran ayında 4 bin 975 TIR çıkış yaparken, 7 bin 941 TIR da giriş yaptı. Bu rakam günlük ortalama 265 çıkış 166 girişe tekabül etti.

Türkgözü Sınır Kapısı’nda ise geçtiğimiz ay 2 bin 557 TIR ülkeden çıkış yaptı. 4 bin 435 TIR da Türkgözü’nü kullanarak Türkiye’ye giriş yaptı. Türkgözü Sınır Kapısı’nda Haziran ayında günlük ortalama TIR çıkış sayısı 85 olurken, giriş sayısı ise 148 olarak kayıtlara geçti.

Sınır kapılarında 1 Temmuz verileri

Sarp Kara Hudut Sınır Kapısı’nda 1 Temmuz itibari ile 580 TIR ülkeden çıkış yapıp, 478 TIR ise giriş yaptı.

Aktaş Sınır Kapısı’nda 161 TIR çıkış, 202 TIR da Türkiye’ye giriş yaptı.

Türkgözü Sınır Kapısı’nda ise 64 araç çıkıp 143 araç ise giriş yaptı.

2 Temmuz gümrük verileri

Türkiye’nin kuzeydoğusunda Aktaş ve Türkgözü sınır kapısıyla birlikte 3 sınır kapısından biri olan Sarp Sınır Kapısı’ndan 2 Temmuz itibariyle 613 TIR ülkemize giriş yapmak için beklerken 754 TIR da Hopa ve Kemalpaşa’daki TIR parkları ve yol kenarlarında Türkiye’den yurt dışına çıkış için sırasını bekliyor.

İmece Usulü İle Çevreyi Temizlediler İmece Usulü İle Çevreyi Temizlediler

Aktaş’ta 37 TIR giriş 47 TIR ise çıkış işlemi için sıra beklerken, Türkgözü’nde de giriş için 11 TIR beklerken çıkış yapacak TIR bulunmuyor.

Editör: HİKMET BAŞAR