TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ve Başkan Yardımcısı Meral Gezgin, Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetim üyeleri, TEMA Vakfı Artvin Temsilcisi Öğr. Gör. Kübra Elif Bağrıyanık Yukarı Maden Köyündeki (Hod) madeni inceledi.

Whatsapp Görsel 2024 05 17 Saat 19.02.01 Cab36F81Türkiye’nin çok değerli topraklara sahip olduğunu belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, yapılan incelemeler hakkında açıklamalarda bulunarak “Bu coğrafyalar Artvin, Kaz Dağları, ülkenin her yeri çünkü bizim ülkemiz çok özel bir konumda ve çok gerçekten çok değerli, toprağı değerli, ağacı değerli. Tabii ki herkesin vatanı değerli ama Anadolu’dan bahsediyoruz, Trakya’dan bahsediyoruz. Bu bütün uygarlığın başladığı bir yer ve şu anda biz bütün bu toprakları patlatmaya ve siyanürle, bir sürü sülfürik asitle diğer asitlerle bulayıp içindeki altını çıkartmak için seferber olduk” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 17 Saat 19.02.01 45A5B174Yapılan incelemeler sonucunda tehlikenin gelmekte olduğunu belirten Ataç, “Bakın burada işe başlamışlar ama şuradaki bakın yeni yapılmış daha hiçbir şey yapılmamış şimdiden duvar çökmüş. Bu işler o kadar büyük miktarda toprağı, suyu, alanı ve operasyonu gerektiriyor ki bu bizim normal hayatta anlayacağımız ölçüler değil. Şimdi burada daha hiçbir şey yapılmamış bir duvar yapmışlar ve Duvar çat baya” ifadelerini kullandı.

Ataç, şu ifadeleri kullandı;

“Sadece Artvin değil, sadece Ordu değil, şu anda Türkiye’nin her tarafı bu konuda çok ciddi risk altında bu altın madenlerinin sayısı hızla artacak. Bunlar bittikten sonra kalanla biz ne yapacağız? Şimdi İliç’i düşünün şimdi biz İliç’i ne yapacağız Fırat’ın kenarında milyonlarca ton siyanürü bulaşmış toprakla orada aylardır duruyor ve bütün su kaynaklarımıza yağmurlar yağdığında üstten biz her tarafa bunu ulaştırıyoruz.

Whatsapp Görsel 2024 05 17 Saat 19.02.01 E7Ce6672Burada da Artvin’in üstündeki maden duruyor o insan aşağıya işte aşağıda şehir gidecek olduğu gibi. Arkasından akarsuya, koskoca Çoruh’un içine karışacak. Şimdi bu riskler alınır mı? Biz tabii doğa severler olarak hiçbir şekilde bunların alınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Şu anda bu kadar küçük terörler için ülkemizde bu kadar güzel bir coğrafyayı riske atmayı açıkçası biz anlayamıyoruz ve burada bir ciddi bir karar hatası olduğunu düşünüyoruz. Bütün buna yani ucundan orasından, burasından karar sürecine katılan herkesi gerçekten dikkatli olmaya ve bu kararlarını defalarca gözden geçirmelerini diliyoruz. Aksi halde bunun altından bunun günahının altından kimse kalkamaz.”

Artvin için çok tedirgin olduğunu belirten TEMA Vakfı Artvin İl Temsilcisi Kübra Elif Bağrıyanık, yapılan incelemelerin sonucunda şu ifadeleri kullandı;

“TEMA Vakfı’nın maden çalışmalarıyla ilgili yayınlamış olduğu youtube kanalımızda bir tane kısa film var. Bunu bütün herkesin izlemesini istiyorum. Çünkü şu anda bu da o filmde gösterilen aşamalardan sıyırma işlemi aşamasındayız. Yani şu an burada madencilik çalışmalarına başlayabilmesi için gördüğümüz gibi alanında yüzeyde sayıma başlanmış galiba. Fakat tabii bu işlemi yapılabilmesi için önce belli yolların ve yolların açılması lazım. Beni dehşete düşüren şey şu oldu, daha çalışmam bile başlamış ama burada kendi ördükleri duvar yıkılmış. Bugün daha bu duvarı ödemeyenler acaba içerisinde bu kadar zehirli atıkların yapılabileceği, kullanılacağı bir maden işletmesinde süreci nasıl yönetecekler? Burada iş güvenliği, çevre güvenliği, doğa nasıl korunacak ve bununla ilgili denetimler gerçekten yeterince yapılabilecek mi? Yani şu görüntü beni şu anda gerçekten dehşete düşürdü.

Çelik’in Açıklamaları Üreticileri Memnun Etmeyecek Çelik’in Açıklamaları Üreticileri Memnun Etmeyecek

Whatsapp Görsel 2024 05 17 Saat 19.02.01 E7Ce6672Hani zaten maden çalışmalarında yapılması gereken bir sürü iş var. Süreçlerin çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi lazım ama yani daha şimdiden daha bakın başındayız. Ve gerçekten görüntü, yani daha duvar öremsiyorlarsa burada bir maden çalışmasını yapabilmek için çok daha fazla teknik detaylı ve uzun soluklu çalışmalara ihtiyaç var. Ben bu maddi yeterliliği şu anda buradaki maden çalışmasını göremiyorum. Dolayısıyla gerçekten çok tedirginim. Hem ülkem adına hem yaşadığım şehir adına çok tedirginim.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK