Borçka’da aylardır etkisini gösteren hava kirliliği kalitesiz kömür kullanımı nedeniyle ciddi boyutlara ulaştı.

Artvin’in birçok ilçesinde yaşanılan duman sorunu giderek vatandaşların tepkisine neden olurken her sene kış aylarında yaşanılan hava kirliliğine çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Whatsapp Image 2024 03 19 At 09.38.38 (2)

İlçede yayılan dumanların yol üzerinden geçen vatandaşların nefes almasını zorlarken çevrede yaşayan vatandaşlar ise balkon kapılarını ve pencerelerini açamaz hale geldi. Kötü koku ve dumandan etkilenip sağlıklarından şüphe duyan vatandaşlar yetkililerin yaşanılan soruna çözüm bulunmasını dile getirdiler.

Borçka’da yaşayan Turgut Topal, kış sezonunun yavaş yavaş bittiğini fakat seneye aynı durumun yaşanmaması için önlem alınması gerektiğini ifade etti. İlçede yaşanılan durumdan muzdarip olduğunu bu nedenle yetkililerin duruma el atması gerektiğini söyleyen Topal, “denetlenme artsın, bacalar temizlensin, ilçeye kalitesiz kömürün girişi yasaklansın” diyerek yaşanılan mağduriyeti şu sözlerle dile getirdi “Bütün ilçelerde aynı sorun var. Aslında çok basit ve bu sorunu halletmek kolay. Yetkisi olanlar veya ilçenin ileri gelen insanları konu ile yakinen ilgilenmiyorlar. İlgileniyorlarsa da sonuç alamıyorlar. Hakikaten bacalardan çıkan duman zehir saçıyor özellikle Gündoğdu Mahallesinde çok büyük sıkıntı yaşıyor. O mahallede de astım hastası koah hastası çok var ve dumandan aşırı derecede etkileniyorlar. Bu insanların o zulmü çektirmeye hakkımız yok. Buradaki insanlar bu zehirli dumanı ciğerlerine solmamalı. Bu insanlar bu şekilde sıkıntı çekmelerini kabullenmiyorum. Bundan iki yıl önce böyle bir sorun ile karşılaşmıyorduk neden her aile kaliteli kömür alıyordu bacalardan duman çıktığını bile hissetmiyorduk. Şimdi ise en kalitesiz kömürü kullanılıyor ayrıca bacaların kontrol edilmesi lazım bacaların temizlenmesi lazım.

Whatsapp Image 2024 03 19 At 09.38.36

Mahalle Muhtarlığından 23 Nisan Etkinliği Mahalle Muhtarlığından 23 Nisan Etkinliği

Kaliteli kömürün ilçeye girmesi lazım kalitesiz kömürün ilçeye girmesine izin verilmemesi lazım. İlçenin yukarısına çıktığında hangi binadan nasıl kömür çıktığını görürsün. Resmen zehir saçıyor bu duman. Doğal gaz temizliktir biran önce ilçeye gelmesini isterim. Sezon bitti birkaç hafta daha kaloriferler yanar galiba. Seneye yetkililerimizden bir vatandaş olarak şunu istiyorum elinizi vicdanınıza koyun bu insanları bu kadar zehirlemeye bu insanları bu zehirli dumanı ciğerlerine doldurtmaya hakkınız yok. O kadar güzel aileler ve insanlar var ki bu haksızlığı yapmayalım. Ricam ilçeye kalitesiz kömürün girişini yasaklayın, denetlemeyi arttırın ve sezon başlangıcında bütün apartmanlar kontrol edildin bacalar temizlensin. Borçka halkı temiz hava solmaya laiktir.”

Editör: AYLA ALKAN