Hakkında marşlar bestelenen, kitaplar yazılan, sinema filmleri çekilen 1 Mayıs İşçi Bayramı, Kemalpaşa’da sloganlar eşliğinde yürüyüş yapılarak kutlandı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla işçi bayramını kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Halvaşi Köprüsü’nde toplandı.

Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamalarına katılım gösteren onlarca Kemalpaşalı vatandaş, Halvaşi Köprüsü’nden Kemalpaşa Meydanı’na kadar yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirildi.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 13.31.38 (1)

Kemalpaşa 1 Mayıs Tertip Komitesi Adına DİSK Gıda-İş’ten Sevilay Aydın basın metnini okudu. Aydın, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“İşsizliğe, güvencesizliğe, savaşa ve sömürüye karşı barışı, kardeşliği savunmak için halka dayatılan gerici korku imparatorluğuna karşı özgür, eşit demokratik bir ülke yaratmak için, çocuklarımıza gençlerimize, kadınlarımıza, herkese daha eşit daha adil daha yaşanabilir bir ülke ve dünya hayalinin gerçekleşmesi için alanlardayız.

Emek bayramının sevincini yaşanırken insanlığının her zamankinden daha çok barışa her zamankinden daha fazla demokrasiye ihtiyaç duyulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Küresel sermaye saldırılarına, esnek çalıştırılmaya, sendikasızlaştırmaya, yarı aç yarı işsiz yaşamaya, zamlara, adaletsizliğe, haklar arası çatışma ve savaşa karşı; özgür, demokratik, eşitlikçi, adil ve kardeşçe yaşam talebinin yükseldiği, yurdun dört bir yanında provokasyonlara, mafyaya ve geliştirilen milletçi, dinci dalgaya inat bizlerde 2Herkesintürküsünü kendi sesiyle söyleyebildiği, kardeşliği evrenselleştirebilmeliyiz.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 13.31.38

ANCAK BU BÖYLE GİTMEZ

Bize güvencesiz istihdamı, kölece çalışmayı, açlık sınırında bir yaşam reva gören ekmek kadar, su kadar ihtiyacımız olan adaleti, demokrasiyi, sendikal halklarımızı özgürlüklerimizi ortadan kaldıran savaş politikalarıyla halkları düşmanlaştırarak iktidarda kalmaya çalışan her seferinde bizim değil, zenginlerin sermayenin yüzünü güldüren bu düzenin bize tek vaadi daha fazla yoksulluk, daha fazla sefalet, daha fazla baskıdır.

Ancak bu böyle gitmez. İnsan, emek ve doğa düşmanı bu düzene artık yeter demenin çoktan vakti geldi.

YEPYENİ BİR GÜN DOĞUYOR

31 Mart seçimlerine işçisinden kamu emekçisine, emekçisinden asgari ücretlisine, kadınından gencine bozuk düzenin çarklarını ile ezilen milyonlar ‘Bizi yok sayamazsınız biz buradayız’ dedi.

Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke için omuz omuza verelim.”

Whatsapp Image 2024 05 01 At 13.31.39 (1)

Editör: ALİ ERAY ÇELİK