Artvin’de çoğu mahallerine doğal gaz ulaşırken bazı mahallerde doğalgaz çalışması yapılmadı. Atatepe yolu üzerinde bulunan Dere Mahallesi’ne doğalgaz çalışmalarına başlanmadı. Dere Mahallesi sakinleri mahalleye 200 metre kadar doğalgaz borularını döşediklerini iddia etti.

Dere Mahallesi sakinleri Akmercan yetkilileri ile görüştüklerinde Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in başkan olduğu sürece doğalgazın gelmeyeceğini ve sorunun Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’den kaynaklı olduğu cevabını aldıklarını iddia etti.

Akmercan yetkililerden sonra Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e giden mahalle sakinleri Başkan Elçin’in “Bizlik bir sorunun olmadığını, Doğalgazın çalışmaları yapılmasında sakınca görmüyoruz” dediğini söyledi.

Dere Mahallesi sakinleri mahalleye doğalgazı gelmemesinin sebebinin Akmercan olduğunu iddia ederek  “İlk olarak suçu Artvin Belediyesine attılar sonra boru yetmedi, ödenek yok gibi bahaneler üreterek bizi geçiştiriyorlar. Bizim suçumuz ne? Mahalleye 200 metre kala boru döşemeyi bıraktılar” dedi.

23 hanenin bulunduğu Dere Mahallesi’nde yaşayan insanlar doğalgaz gelecek diye hazırlık yaptığını, masraf ettiklerini belirterek “Biz doğalgaz gelecek diye oyalıyorlar. Hala daha bir ses yok. Doğalgaz gelecek diye hazırlıklarımızı yaptık ve masraf ettik. Kış geliyor kömür alacağız, odun alacağız bunlar hep masraf. Biz kış gelemeden doğalgazın yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Aktarlarda kış yoğunluğu başladı Aktarlarda kış yoğunluğu başladı

Yetkilerden doğalgaz sorunun çözülmesini isteyen mahalle sakinleri “Biz Artvin’den çok mu uzağız, ilçelerde bile doğalgaz çalışmaları başlamış ve hala daha bizim mahallede başlamadı. Yetkililerden artık bu çözmelerini istiyoruz. Biz buranın insanları değil miyiz? Biz sadece doğalgaza kavuşmak istiyoruz” dedi.

Artvin Belediyesi Dere Mahallesi’nde üst yapı çalışmalarını yapmak için Akmercan’ı beklediğini ve Akmercan’ın yüzünden hem doğalgazdan hem iyi yoldan mahrum kaldıklarını belirten mahalle sakinleri, “Bizlere en son olarak Çamlık Mahallesi’nde doğalgaz çalışmaları bittiği zaman Dere Mahallesi’nde çalışmalara başlanacağını söylediler. Çamlık Mahallesi’nde çalışmalar 10 gün bitmesine rağmen mahallede henüz bir çalışma göremedik. Bizi oyalamalarını istemiyoruz yetkililerden artık bu sorunun çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.   

Ayşe ÖZDER