Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 Mart Yerel Seçim öncesi tartışılan ön seçim olacak mı sorusunun cevabı açıklandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı sonrası basın mensuplarına verdiği demeçte ön seçim yapılacağını söyledi.

Özel yaptığı açıklamada “Bir, milletvekili seçimlerinde kayıtsız şartsız önseçim var. İki, belediye seçimlerinde mutlaka mevcut belediye başkanlarımızı anket ile ölçeceğiz. Mevcut belediye başkanımız halkın gönlündeyse aday göstereceğiz. Halkın gönlünde değilse o zaman yerine aday belirleyeceğiz. Aday belirlemekte en çok kullanacağımız yöntem, örgüt denetiminde önseçim olacak. Eğer örgütümüz, 'Burada önseçim yapmayalım; tek bir aday var' derse örneğin Manisa'nın Alaşehir'de demişlerdi ki, bu diş hekimi arkadaşımızı ikna edersek kazanırız. Böyle örnekler dışında örgütümüz, çoklu yarış derse mutlaka sandık koyacağız” ifadelerini kullandı.

Şahin başvurusunu yaptı Şahin başvurusunu yaptı

Ön Seçim olacak mı (2)

16 Kasım Perşembe günü bir dizi ziyaretler kapsamında Artvin’e gelerek Cumhuriyet Halk Partisi il ve ilçe örgütleri ile bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Artvin İl Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında ön seçin konusuna değindi. Sarıgül, “Ön seçim yapılması gerektiğini Genel Başkanımız Özgür Özel, milletin huzurunda ön seçim yapılacağını söyledi. Daha yeni seçimler olmuştur, biz de sayın genel başkanımızın konuşmalarını izliyoruz ve takip ediyoruz. Ben hayatım boyunca ön seçimleri savunmuş, ön seçimlerden çıkmış ve ön seçimlerden çıkarak Türkiye’nin en genç milletvekili olmuş bir arkadaşınız olarak ön seçim yapılmasını her zaman arzu ederim” şeklinde konuştu.

Ön Seçim olacak mı (1)-1

Artvin Belediye başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nde Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin aday adaylığını açıklarken Elçin’den başka aday adaylığını açıklayan henüz bulunmuyor. Cumhuriyet Halk Partisi içersinde bir grup Elçin’in karşısına güçlü bir aday çıkaracak. Elçin’in karşısına çıkacak adayın ise Artvin’de tanınan bir öğretmen olduğu yakın zamanda mesleğinden istifa ederek aday adaylığını açıklaması bekleniliyor.

Ali Eray ÇELİK

Ön Seçim olacak mı (3)