Ormanlık alanlarda doğal dengenin korunmasına ve zararlı böcek popülasyonunun doğal denge sınırlarında tutabilmek için başlatılan mekanik, biyoteknik ve biyolojik çalışma Orman Bölge Müdürlüğü Ekiplerince sürdürülüyor.

Bu kapsamda, stratejik noktalara böcek yiyerek beslenen kuş türleri için kent genelinde yaklaşık bin adet kuş yuvası yerleştirildi.

Türk Mutfağı Haftası kapsamında Artvin’in lezzetleri tanıtıldı Türk Mutfağı Haftası kapsamında Artvin’in lezzetleri tanıtıldı

Orman zararlısı böceklerin özellikle salgın durumuna geçmeden, böceklerin yoğun olduğu bölgelere suni kuş yuvaları asarak tabiatın dengesini bozmadan zararlı böceklere karşı tedbir alınıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, projenin çevreye olan olumlu etkilerine dikkat çekerek, çalışmanın uzun vadede orman sağlığına katkıda bulunacağını belirtti.

Özkaya, “Bölge Müdürlüğümüzce yapılan bu çalışmalar sonucunda, doğal yırtıcı kuşların suni yuvalara çekilerek, zararlı böceklerin tüketimini sağlayıp popülasyonu doğal denge sınırları içerisinde kalması sağlanmaktadır.” dedi.

Editör: Haber Merkezi