Âşık Veysel Yılı Anma Töreni, 8-10 Eylül tarihinde Sivas’ta düzenlenecek. Programa Artvin’i temsilen gidecek olan Gökhan Coşkun ve Hilal Öngüner bağlama çalarak türkülerini seslendirecekler.

Gençlik Hizmetleri Müdürü Hayati Güneri, Gençlik Merkezi’nin Türkiye genelinde Gençlik Merkezlerinden bir talebi olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu;

Genç Ressamdan Elçin’e ziyaret Genç Ressamdan Elçin’e ziyaret

“Âşık Veysel’i türküleriyle, sözleriyle, hepimiz tanıyoruz. Bu yıl Sivas Âşık Veysel Yılı Anma Törenleri düzenliyor. Sivas Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından da bize bir davet geldi. İlimizden Gençlik Merkezimizde bağlama eğitimi alan ve kendini geliştiren gençlerimizden Sivas’a bir kız ve bir erkek istediler. Bu gençlerimiz Sivas’ta Âşık Veysel Türkülerini orada yapılacak olan programda kendi hünerlerini ortaya koyarak seslendirecekler, bağlamalarıyla bu türküleri bu eserleri icra edecekler.

Gençlik Hizmetleri Müdürü Hayati Güneri, Bağlama Eğitmeni Özgür Altunkaya’dan iki isim istemeleri üzerine Altunkaya’nın, Gökhan Coşkun ve Hilal Öngüner isimlerini verdiğini kaydetti.

Güneri, Gökhan Coşkun ve Hilal Öngüner’in, 8-10 Eylül tarihinde Sivas’ta düzenlenecek olan Aşık Veysel Türküleri programına katılacaklarını ve Artvin’i orada başarıyla temsil edeceklerine inandıklarını ifade etti.

Bağlama eğitimlerinin devam ettiğini söyleyen Güneri, Artvin’deki 7 yaşından 29 yaşına kadar olan tüm gençleri Artvin Gençlik Merkezinde Eğitmen Özgür Altunkaya eşliğinde ücretsiz bağlama eğitimi almaya davet etti. Güneri, “Onlarda buradan çıkarak bu eğitimleri alarak Bakanlığımızın ülkemiz genelinde düzenlemiş olduğu çeşitli etkinliklerde kendilerini kendi performanslarını ortaya koyma şansı yakalayacaklardır. Bu şekilde onlara da bir müziğe ilgisi olan, türkülere ilgisi olan, bağlamaya ilgisi olan gençlerimize de Gençlik Merkezimiz aracılığıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezleri aracılığıyla bir pencere bir ufuk açmaya çalışıyoruz. Bunu da gençlerimize duyurmuş olalım” dedi.

Ayşe ÖZDER