Bu yıl Artvin’de 29’uncusu düzenlenen Yusufeli Sarıgöl Geleneksel Boğa Güreşleri Festivali, Yusufeli Sarıgöl Boğa Güreşleri Derneği Spor Kulübü eşliğinde Sarıgöl Dutluk mevkisinde bulunan arenada gerçekleşti.

İki gün süreyle gerçekleşen festivalde Artvin ve Erzurum’dan getirilen 103 boğa yer aldı. Geleneksel boğa güreşlerinin son gününde orta, büyük, başaltı ve baş kategorileri yer alarak 61 boğa arenada güreşti.

Geleneksel Boğa Güreşleri festivalinde toplamda 90 bin lira para ödülü kategoriler eşliğinde şampiyonlara verildi. Ödül töreninin düzenlendiği festivalde orta kategorisinde Ergin Ateşsaçan’ın “Çilo” isimli boğası birinci olurken büyük orta kategorisinde Erzurum Uzundere’den katılan Mustafa Yeşilyurt’a ait “Zaza” isimli boğa birinci oldu.

Başaltı kategorisinde Batuhan Çelik’e ait “Kadirağa”, baş kategorisinde ise Erşan Aydın’a ait “Aslan” isimli boğa birinci oldu.

boğa güreşi3

Erzurum Uzundere’den büyük orta kategorisinde “Zaza” isimli boğası ile katılan Mustafa Yeşilyurt, Artvin’de her sene düzenlenen boğa güreşlerine katılım gösterdiğini belirterek 15 yıl boyunca boğa beslediğini kaydetti. Yeşilyurt, “Boğa güreşleri Artvin'de yaygın. Biz genelde hep deplasmana gidiyoruz. Boğam geçen yıl Kafkasör'de 2. oldu. Bu yılda birinci olduk. Çok güzel bir duygu" diye konuştu.

Yusufeli Sarıgöl Geleneksel Boğa Güreşlerinde hakemlik yapan Selami Günay, arenada heyecanlı bir atmosferin var olduğunu söyleyerek “Boğa güreşleri atamızdan dedemizden miras. Biz bayrağı onlardan devraldık. Ömürüm yettiğince bu uğraşı yapacağım. Atmosferde çok güzel heyecan dolu bir ortam var” dedi.

"Yusufeli Belediyesi'nden Vatandaşlara Aşure İkramı" "Yusufeli Belediyesi'nden Vatandaşlara Aşure İkramı"

Taşkıran Köy Muhtarı Osman Yalçın vatandaşların boğa güreşlerini heyecanla beklediğini ifade ederek vazgeçilmez bir kültür olduğunu söyledi. Yalçın “İnsanlarımız eğleniyor kaynaşıyor, birbiriyle hasbihal ediyor” diye konuştu.

boğa güreşi2

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT