Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın, 26-28 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılacağı açıklanan “32. Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali”nin kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edildiğini açıkladı. 

Şavşat’ta geleneksel hale gelen ve halkın gün saydığı festivalin iptal edilmesine karşı basın açıklaması gerçekleştiren Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın, festival iptalinin bu yıla mahsus olduğunu vurguladı.

Aydın, yaptığı açıklamada, “Herkesin bildiği gibi Türkiye çapında devletimiz tasarruf tedbirleri ile alakalı bir genelge yayınladı. Bu genelge bizim belediyemizi de kapsamaktadır. Özellikle belediyelerin harcamalarında etkinlik, konser, şenlik gibi bu tür harcamalara belediyenin öz kaynaklarından harcama yapamıyoruz. Diğer taraftan Şavşat Belediyesi olarak bu yeni dönemde hizmet ile alakalı vatandaşlarımıza, şehrimize vermiş olduğumuz sözler doğrultusunda asfalt, kilit taşı, yol ve temizlik gibi çalışmalarımız var. Bütün bu çalışmaları yaparken birde tasarruf tedbirlerinden dolayı her sene yapılmakta olan Sahara Kültür Sanat Festivali’ni bu seneye mahsus olmak üzere erteliyoruz. Bu sene festivalimizi yapmayacağız” ifadelerine yer verdi.

Yusuf Nazım Şavşat’a Geliyor Yusuf Nazım Şavşat’a Geliyor

“100 Öğrenciye Burs Verilecek”

Aydın, tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilen festivale destek olan ve sponsorlardan toplanılan parayı Şavşat’lıüniversite öğrencilerine 8 ay boyunca burs verileceğini aktardı.

Şavşat Belediyesinin eğitime önem veren bir belediye olduğunu söyleyen Aydın, 8 ay boyunca 100 öğrenciye aylık 1500 lira burs verileceğini belirtti.

Aydın, düzenlediği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Festivali yapmazken festivale özellikle hayırseverlerden, sponsorlardan topladığımız paralarıda elde edeceğimiz gelirler ile Şavşat Merkez’de ve köylerinde ikamet eden Şavşat’lıailelere Şavşatlı hemşerilerimizin çocuklarından 100 tanesine aylık 1500 lir sekiz ay burs vereceğiz. Eğitim yardımı vereceğiz, yıllıkta da bu öğrenci başına 12.000 lira yapıyor. Toplam’da da 1 milyon 200 bin lira yapıyor. Biz bu sene festivali yapmayıp belediye hizmetlerini ön plana çıkaracağız. Şehir içerisinde önümüzde ki süreçte başka etkinlikler yapacağız. Bu iptal etmiş olduğumuz festivale sponsorlardantopladığımız paralar ile üniversite öğrencilerine burs vereceğiz. Şavşat eğitime öğretime önem veren bir ilçedir. Bizde belediye olarak sekiz ay boyunca üniversiteyi kazanmış, üniversite eğitimine gitmiş çocuklarımıza eğitim yardımı vereceğiz. Bu arada Şavşat’ta ikamet eden sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve Şavşatlı hemşerilerimiz öğrencilerin isimlerini yazdırabilirler. Şavşat için en güzel şeyler yapmaya çalıştığımızı huzurlarınızda beyan ediyorum.”

Editör: Haber Merkezi