Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları Açıklandı Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları Açıklandı

31 Mart Mahalli İdareler Seçiminin eğitime yansıması nasıl olacak? AK Parti 22 yılın ardından ilk kez bir seçimde birinci parti olamazken CHP 47 yıl sonra birinci parti olmayı başardı. Seçim sonuçlarının ülkeye yansıması nasıl olacağı merak konusuyken Eğitim İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz, seçim sonuçlarının eğitime yansımasını nasıl olacağı konusunda açıklamalarda bulunarak “"Eğitim ülkemizde artık bir milli güvenlik meselesi haline gelmiştir. Ülkeyi ve geleceği düşünen tüm siyasi partiler, kitle örgütleri ve yurttaşlar eğitimi ülkenin birincil meselesi olarak görmek zorundadır" dedi.

İktidarın eğitimcileri anlamadığını belirten Yılmaz, “Siyasiler; ÇEDES’e, Diyanet’le yapılan protokollere, FETÖ benzeri abi-abla atamalarına, tarikatların okullarda cirit atıyor olmasına, tarikatlara teşekkür etmeye cüret eden milli eğitim bakanına, çocukların okullarda aç ve susuz bırakılmasına tepki gösteren yurttaşları ve atanmayan öğretmenleri anlayamamaktır. Eğitim ülkemizde artık bir milli güvenlik meselesi haline gelmiştir. Ülkeyi ve geleceği düşünen tüm siyasi partiler, kitle örgütleri ve yurttaşlar eğitimi ülkenin birincil meselesi olarak görmek zorundadır” dedi.

İktidarın eğitim politikalarının yurttaşta tepkiye yol açtığını ve bunun sandığa yansıdığını belirten Yılmaz, “Gericiliğin ve piyasacılığın kıskacında can çekiştirilen eğitimdeki uygulamalara isyan eden, ülkenin geleceğine ve çocuklarına sahip çıkarak ‘Yeter artık!’ diyen yurttaşların tercihi seçim sonuçlarını etkileyen en önemli etken olmuştur” ifadelerini kullandı.

Seçim Sonuçları Eğitime Nasıl Yansıyacak?AK Parti’nin eğitimi ayrıcalık haline getirerek kendi neslini yetiştirme projesi için araçsallaştırması seçim sonuçlarına etkisi çok büyük olduğunu belirten Yılmaz, “Yakın zamanda milli eğitim bakanının ‘affı’ bile istenebilir. AKP’nin artık alıştığımız çark politikasını eğitimde bir kez daha görebiliriz” diye konuştu.

“Laik, bilimsel, demokratik, ulusal, çağdaş, kamusal, parasız, eşit ve nitelikli eğitime sahip çıkmak, tüm çocuklara ve ülkenin geleceğine sahip çıkmaktır” diyen Yılmaz, “AKP gibi siyaseti, inanç ve ticaret ile bir arada kullanabilen, anayasayı ve çağın gereklerini yok sayarak eğitimi kendi nesil yetiştirme projesi için araçsallaştıran anlayışlara karşı eğitime ve çocuklara sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK