31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Artvin’de AK Parti Belediye Meclis Üyeliğine aday adayı olan Sevilay Uçar, neden aday olduğunu açıklayarak, “Belediye Meclis üyesi veya belediye Encümeni nedir veya ne iş yapar? Yerel siyasal temsil mekanizmalarından olan seçilmiş meclisler,belediyelerin karar organlarıdır.Bir yerel yönetimin meclisi şu üç işleve sahiptir.Temsil,karar alma ve denetim. 5393 sayılı belediye kanununa göre belediye meclisi, belediyenin karar organıdır ve yerel halk tan seçilen üyelerden oluşmaktadır.Belediye Başkanın başkanlığında toplanan meclis,temel olarak belediyenin stratejik plan,yatırım ve çalışma programı ,bütçe,imar,sosyal/kültürel faaliyetler ve diğer hizmetler konusunda kararlar almaktadır. Tabi ki tek bu kadar olmamakla beraber ben kısa ve öz bir şekilde ana temadan bahsetmek istedim. Bilindiği üzere Belediyede çalışan emekçi, ekmeğini taştan çıkaran daha çok işçi ve emek sarf eden emekçi kesiminin çalıştığı bir kurumdur. Bende şu an çalışmakta olduğum kurumda cumhurbaşkanımızın tensipleri taşerona kadro vermesiyle sürekli işçi olarak çalışan bir kadınım. Gerek saha da gerek büro da emekçi işçinin hakkını ve haklarını daha iyi anlayabileceğimi,çözüm odaklı süreç izleyeceğim bir yol içinde ilerleyeceğimi bildiğim için; Bir kadın olarak yerel siyasette kadının faktörünü kadın gözüyle Artvin’in yatırım yapma konusundaki eksik projeleri kadın gözüyle yapılandırılmasında rol üstleneceğimi titizlikle sık eleyip sık dokuyarak ele alacağım için. Artvin doğa harikası bir şehrimiz ama bir o kadar coğrafya yapısı olarak zor bir şehrimiz. Yatırıma aç ideloji düşüncelere kurban edilmiş bir şehrimiz ne yazık ki… Hem kültürel, hem sosyal olarak halkımızın zorlandığı aktive yapmakta kısıtlı olan göğe yakın toprakların çocuklarıyız bizler, Coğrafyamız kaderimiz olmasın diyerek güzel Memleketime neler yapabiliriz,kadınların ve çocukların gönül rahatlığıyla ıstıhdam edeceği göçlerin durdurulması imkanların el verişli olduğu yatırımlarla en üst seviye çıktığı bir şehir inşa etmek için bu sürece imzamı atmak için aday oldum.” dedi.

“güçlü yarınlar, güçlü kadınlardan doğar” diyen Uçar, açıklamasında şunları kaydetti: “Aslında bu sloganla yola çıkarken şunu belirtmek istedim, öncülüğü Kadına seçme ve Seçilme hakkı veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüze Şükranlarımı ileterek ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Siyasette Kadının faktör ve söz sahibi olarak değer vermesinden dolayı da Şükranlarımı iletip başlamak en güzeli. Kadının toplumda, iş hayatında, aile ve siyasetteki faktörleri seslerini duyurabilmeleri,kadınların gereksinim ve taleplerini gündeme taşıyabilme,kadınların siyasette katılımını artırmak üzere giden bu çalışmalarda bir kadın olarak Dünde ,Bugünde yarında kahraman Türk kadınlarımızdan 93   harbi en önemli savaşlarında 22 yaşında gencecik bir kadının bebeğini beşiğinde bırakıp cepheye koşan Nene hatun‘un torunlarıyız,  kızlarıyız biz kadınlar. Demem O ki Gücümüz içimizde bizle beraber ve söz vatan, millet, bayrak ülkenin selameti olunca her koşulda canımız pahasına yarınlarımız için her platforma, siyasette her alanda biz kadınlar var olmak zorundayız. Biz Kadınlar Türk toplumunun yapı taşlarıyız. Hizmet aşamasında güçlü yarınlara can vermek söz konusu olunca kadınlar ilk sıra da yer alır diye düşünüyorum. Bundan dolayı bu sloganla yola çıktım.”

Vali Ünsal Şehit Ailesini Ziyaret Etti Vali Ünsal Şehit Ailesini Ziyaret Etti

Sevilay Uçar Kimdir?

“1988 Artvin/Şavşat doğumluyum. İlk,orta lise öğretimini Artvin’de tamamladım. Memur bir ailenin 5 kız çocuğundan 3.kız çocuğuyum. Artvin’de büyümüş, Artvin’de yaşamına devam eden Artvin’de ekmeğini kazanan evli 3 çocuk annesiyim. Aday olduğum iktidar partisinin 2012 yılında üyesi, 2014 yılında Artvin merkez ilçe teşkilatında 5 yıl aktif olarak görev yaptım. Yıllardır süregelen siyasetin içinde gerek aktif gerek farklı rollerde yerimizi aldık.”

Hikmet BAŞAR