Beraatlar sürüyor Beraatlar sürüyor

Merkez Camii önünde düzenlenen uğurlama programında; umre ibadetinin önemi, umre ibadetinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verildi. Kur'an-ı Kerim tilavetinin yapılmasının ardından ilahiler ve telbiyeler okundu. Umreciler, dualar eşliğinde uğurlandı.

İl Müftüsü Vekili Berat Karali ve Hopa İlçe Müftüsü Cihan Erdoğan yaptıkları konuşmada umre yolcularının; sağlıkla, sıhhatle, hayırlısıyla ibadetlerini gerçekleştirip gelmeleri temenni etti.

Artvin İl Müftüsü Mesut Harmancı, “Bu yıl 63 kişi ile bu kutsal yola çıkılacak. Rabbim sağlık, sıhhat, ömür verirse 2025 yılında da bu sayıyı çoğaltarak buradan dualarla uğurlamayı rabbim bize ve hemşerilerimize nasip eylesin.” dedi.

“Geldiklerinde yaşadıkları güzellikleri anlatacaklar”

umre 2

Müftü Harmancı, şunları söyledi:

“İlimiz merkezinden 63 kişinin katılacağı bir umreci grubunu Rize’ye yolcu edeceğiz. Rize’den İstanbul’a, İstanbul’dan da Kutsal Topraklara doğru yola çıkacaklar. Son yıllarda hac konusunda ciddi bir talep yoğunluğu nedeniyle kura çekildiği için ilk başvuru yapan vatandaşlarımıza çıkma oranı düşük olabiliyor. En azından hacca gitmeden, imkanı olan sağlığı sıhhati yerinde olan kardeşlerimizin umreye gitmesini hacca ön hazırlık olması açısından tavsiye ediyoruz.

Bu yıl özellikle Halitpaşa Cami İmam Hatibimiz Engin Hoca ile Emekli İmam-Hatip Abdullah İyizaman Hoca ve bir grup hoca arkadaşımızla yaptığımız toplantı neticesinde böyle bir grup oluşturulmasının talimatını verdik. Bir kısım arkadaşlarımız bu noktada ciddi bir gayret sarf ettiler. İlimizden inşallah bu arkadaşlarımızın da bu grubun başında olmak suretiyle 63 kişilik bir grubu kutsal beldelere uğurladık.

Bu organizasyona, teşkilatımıza, hocalarımıza güvenip katılım sağlayan Artvinli hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah sağlıkla, sıhhatle gidip gelecekler. Geldiklerinde de orada yaptıkları ibadetleri sevgili Peygamber efendimizin ayaklarının izlerinin  olduğu kutsal mekanların havasını  soluyacaklar. Mekke’yi, Medine’yi, sevgili Peygamber efendimizin kabrini ziyaret edecekler, bizim selamlarımızı götürecekler, bizler için memleketimiz için Artvin’imiz ve ümmet için dua edecekler ve salimen inşallah beldemize dönecekler. Geldiklerinde de Artvin’imizdeki insanımıza orada yaşadıklarını o güzellikleri anlatacaklar.”

Ayşe ÖZDER

umre 1