Açıklamada, Sivas Katliamı'nın toplumsal hafızada derin bir acı ve kara leke olarak yer aldığı vurgulanarak, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden 33 aydın saygıyla anıldı.

ÇYDD'nin açıklamasında, katliamın gerici bir grubun laik, demokratik ve üniter devlet yapısına yönelik açık bir tehdit olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Pir Sultan Abdal’ı anmak için Sivas’a gelen 33 aydınımız, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli’nde, gerici bir grubun saldırısında hayatını kaybetti. Laik, demokratik ve üniter devlet yapımıza yönelik açık bir tehdit oluşturan bu hain saldırı; 'Kahrolsun laiklik!' ve 'Yaşasın Şeriat!' sloganlarıyla başladı ve sonuçlarıyla siyasal tarihimizden silinmeyecek bir yara, yüreğimizde hiç dinmeyen bir acı bıraktı. Bu gerici ayaklanma sadece aydınlarımızı değil, en başta Cumhuriyeti ve Cumhuriyetin temel kazanımları olan laikliği, bilimi, demokrasiyi ve çağdaşlaşmayı hedef aldı.”

“Unutmadık Aklımızda”

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana birçok bölücü ve gerici isyanla karşılaştığı, ancak her seferinde bu tehditleri alt etmeyi başardığına dikkat çekilerek, Sivas Katliamı'nın da bu karanlık girişimlerin bir devamı olduğu belirtildi. ÇYDD, bu gerici saldırının Cumhuriyet ve laikliğin sarsılmaz gücünü kıramadığını ve asla kıramayacağını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ve Cumhuriyet Devrimlerini sonsuza kadar koruyacağını vurguladı.

Sivas Katliamı'nın, çağdaşlığa, düşünce özgürlüğüne ve toplumsal barışa yönelik acımasız bir saldırı olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Evliliğe İlk Adım Seminerleri Düzenleniyor Evliliğe İlk Adım Seminerleri Düzenleniyor

“Sivas Katliamı, çağdaşlığa, düşünce özgürlüğüne ve toplumsal barışa yönelik acımasız bir saldırıydı. Bu korkunç olayda kaybettiğimiz değerli insanları anarken hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve laik Cumhuriyetimizin kazanımlarına olan inancımızı bir kez daha vurguluyoruz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, laikliğin, demokrasinin ve hukuk devletinin toplumumuzun barış ve huzur içinde yaşamasının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz. 2 Temmuz 1993'te Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı saygıyla anıyor, onların anısını yaşatacağımızı ve laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ışığını asla söndürmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sivas’ta insanlığa karşı işlenen bu suçu unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Editör: Editör Masası