Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkan adaylarına destek olmak için Artvin’e gelen Murat Karayalçın, Murgul’da partililer ile bir araya gelerek Mehmet Yıldırım’a destek istedi.

I M G 0925

SHP eski Genel Başkanı ve CHP’nin önde gelen isimlerinden olan Murat Karayalçın, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi CHP belediye başkanlarına destek toplantıları düzenliyor.

Bu kapsamda Artvin’deki bir sonraki durağı olan Murgul’a gelen Karayalçın, CHP Belediye Başkan adayı Mehmet Yıldız’a destek istedi.

Programın açılış konuşmasını yapan CHP Murgul Belediye Başkan adayı Mehmet Yıldırım, Murat Karayalçın’ın her yerel seçimde kendilerini yalnız bırakmadığını aktararak desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Murgul’da İYİ Parti ile ittifak yaptıklarını belirten Yıldırım, kendisine her partiden destek geldiğini söyledi.

Müftü Demir’den Kadir Gecesi Mesajı Müftü Demir’den Kadir Gecesi Mesajı

İlçedeki bir otelin toplantı salonunda partililerle bir araya gelen Karayalçın, burada yaptığı konuşmada, yerel seçim ittifaklarının önemine değinerek, “Mehmet bey konuşmasına başlarken siyaset yapmıyoruz dedi. Acaba neyi kastediyor diye düşündüm. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Murgul Belediye başkan adayı, siyasetçi, birincisi Siyaset yapmıyoruz demekle neyi kastettiğini merak ettim. Sayın başkanım gerekçe olarak dedi ki biz yalnızca CHP değiliz. İçimizde bizimle birlikte bu seçimlerde bize destek veren Murgul’daki çeşitli siyasi partilerin temsilcileri de var. O nedenle siyaset yapıyoruz ifadesini bulanmış meğersem. Bana göre siyasetin en iyi örneğini veriyor. Bu doğru bir siyasettir, bu iyi bir siyasettir. Dünyada öyle Türkiye’de de bunu yaşıyoruz. Artık siyasi partiler tek başlarına iktidara gelemiyorlar. O nedenle siyasi partiler yerelde genelde iktidara gelebilmek için ittifaklar kuruyorlar, birliktelikler inşa ediyorlar. Bu bir Türkiye gerçeği. Bu bir dünya gerçeği siyaset artık böyle yapılıyor. Bu ne kadar böyle sürer, bir değişiklik olur mu bunu şimdiden kestirmek mümkün değil. Ama ittifakların şekli ittifakların nasıl yapıldığı ya da yapılacağı bu bağlamda çok büyük bir önem taşıyor. Ben şöyle düşünüyorum ülke genelinde cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde meclis çoğunluğuna talep açtığınızda onun için yarıştığınızda evet bir araya gelmelisiniz, ittifaklar kurmalısınız. Genel merkezler bir araya gelerek ittifakları kurmalıdır, sağlamalıdır. Mayıs’ta öyle oldu Mayıs seçiminde cumhurbaşkanlığı seçiminde meclis seçiminde ittifaklar oldu. Bir cumhur ittifakı vardı bir de millet ittifakı vardı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncülüğünde millet ittifakı kuruldu. O genel seçim içindi. Genel seçimdeki bu yaklaşımın yerel seçimlerde doğru olmadığını düşünüyorum. Genel seçimlerde ülke genelinde ittifak yapılır, yapılmalı ama söz yerel seçimlere geldiğinde genelde yapılan ittifakın artık geçerliliği bana göre olmamalı. O kentte yaşayan insanlar genelde oy verdikleri partilerin yöneticileri kendilerini yerel seçimde bir başka partiye oy verme zorunda bırakırlarsa bunu kabul edebilirler mi, bunu içlerine sindirebilirler mi, böyle bir şey olabilir mi? Adı üstünde yerel seçim. Yerel seçim yapıyoruz. Siyasi partilerin genel merkezlerinin bu işe karışmaması gerekiyor. Yerelde ittifak yapmak gerekiyor. Yerel sorunların çözümünde yerel siyasetçiler bir araya gelebilmeliler ve yerelde bir ittifak kurmalıdır. Mehmet bey diyor ki, biz Murgul İttifakı’nı kurduk. Bu Böyle olmalıdır.” dedi.

I M G 0926

Editör: HİKMET BAŞAR