Kentte Artvin, Arhavi, Borçka ve Hopa Ticaret Sicili Müdürlüklerinde kayıtlı, aktif tescilli Zincir Market sayısının, 2023 yılı sonu itibariye 100’ü geçtiği belirtildi.
Kamuoyunda “Ulusal Marketler” ya da “Üç Harfliler” olarak da tanımlanan Zincir Market sayılarının, 2024 yılı sonunda ise 120’yi aşacağı tahmin ediliyor. Edinilen bilgilere göre bu sayılara “Zincir Mağazaların” dâhil olmadığı ifade edildi. 
Artvin Ticaret Sicili Müdürü Yaşar Kars, Artvin, Arhavi, Borçka ve Hopa’da bulunan Ticaret Sicili Müdürlükleri bünyesinde,  2023 yılı sonu itibariyle 114 şubenin faal olduğu, ilk beş ayda ise bu sayının 120’ye yaklaştığını kaydetti.
Artvin’in ticari yapısının Tarım ve Hayvancılık ile Perakende Sektörü ağırlıklı olduğunu ifade eden Kars, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin  bir İsviçre Kooperatif Birliği (MİGROS) ile anlaşmasıyla başlayan ve 1975 yılında Koç Grubunun aynı oluşumun çoğunluk hisselerini almasıyla ikinci startı alan macera; 90’lı yıllardan sonra katlanarak arttı ve son on yılda büyük ivme kazandı. Onlarca farklı firma ileTürkiye'de 2023 yılı sonunda, discount marketlerin sayısı 52 bini geçti. Perakendeciler Federasyonu verilerine göre,  Avrupa’da 3.500 kişiye bir market şeklinde bir yapı varken, Türkiye’de bu sayı 400 kişiye bir market şeklinde ifade edilmektedir.
İlimizde bu oranlama ülke geneli kadar olmasa da, yerel sermayenin kalibresi ve sektörel kabiliyeti açısından bakıldığında, Artvin’in yerel ekonomisini derinden etkileyen bir durumdur. Çünkü İlimizin ticari yapısı, Tarım ve Hayvancılık ile Perakende Sektörü ağırlıklıdır. 
Bugün bir şubenin takriben ortalama 200-250bin TL (günlük)civarında ciro yaptığını düşündüğünüzde, bir yılda gerçekleşen sıcak alışveriş tutarının, rakamsal olarak akıl almaz bir büyüklükte il dışına gittiği görülecektir. “2023 sonu itibariyle Artvin TSM kayıtlarında 35,  Arhavi TSM; 20 Borçka TSM; 24 Hopa TSM; 35 zincir market kayıtlıdır.  İşin matematiği basit, isteyen hesaplasın gözlerine inanamasın.”
Şunu da ezcümle belirtmek gerekir ki, bu şube sayılarına “zincir mağazalar” dahil değildir.  Bu mağazaları ve tabi ki e- ticaret alışverişini de hesaba katarsak, ilimiz ekonomisinin ve yerel perakende sıcak satış şartlarının, il dışına akan likiditenin, ne durumda olduğunu tahmin edebilirsiniz.” 

Futbolcular Alacaklarından Feragat Etti Futbolcular Alacaklarından Feragat Etti

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT