Artvin Valisi Cengiz Ünsal, 2024 yılı Ocak ve Şubat aylarına kent genelinde yapılan trafik denetimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vali Cengiz Ünsal, kent genelinde yapılan asayiş ve güvenlik olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, iki aylık denetim verilerini paylaştı.

Ünsal, yaptığı açıklamada, “İlimizde son 2 ayda, 51 bin 478 araç kontrol edilmiştir. Bu denetimlerimizde; 852 araç sürücüsüne cezai işlem uygulanmış olup, 266 araç ise trafikten men edilmiştir. İlimizde son 2 ayda maalesef 1 ölümlü trafik kazası ve 41 yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiştir. İlimizde gerçekleşen bu kazalarda toplam 63 vatandaşımız yaralanmış ve 2 vatandaşımız da vefat etmiştir. Gerçekleştirdiğimiz denetimler sonucunda; ilimizde trafik kazalarında 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 azalış sağlandığı görülmektedir.” dedi.

Trafikte kurallarına önem verdiklerini ve bu konuda sürücülere büyük sorumlulukların düştüğünü vurgulayan Ünsal, “Bu nedenle, trafik kurallarına tam anlamıyla uymak hayati öneme sahiptir. Bu kapsamda; İlimiz genelinde trafik bilincini oluşturmak maksadıyla, 34’ü motosiklet sürücüsü olmak üzere 611 yol kullanıcısı ile 33 öğrenciye yönelik; ‘Kaskımla Güvendeyim’, ‘Genel Trafik Kuralları’, ‘Emniyet Kemeri ve Yaya/Okul Geçitleri’ konulu eğitim faaliyetleri icra edilmiştir. Lütfen trafikte emniyet kemerini kullanmaya özen gösterelim, hız limitlerini aşmayalım, yola yorgun çıkmayalım, seyir halindeyken telefon ile ilgilenmeyelim. Bizler emniyet ve jandarma ekiplerimizle vatandaşımızın can güvenliği ve huzurlu seyahati için gerekli kontrol, denetim ve bilgilendirme faaliyetlerini hassasiyetle sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan denetimlere ilişkin de veriler paylaşan Ünsal açıklamasında şunları kaydetti: “Denizlerdeki huzur ve güvenliğimizin sağlanması için çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda; 2024 yılının ilk 2 ayında ilimiz deniz sınırlarında, 592 saat deniz devriyesi, 370 saat 15 dakika kara devriyesi icra edilmiş, 326 adet gemi/tekne/balık çiftliği kontrol edilmiş, 2 bin 200 şahsın kimlik sorgulamaları yapılmıştır. Tespit edilen eksiklikler sebebiyle 6 şahıs gerekli yasal işlemlerin yapılması maksadıyla ilgili kurumlara sevk edilmiştir. 5 adli olayda Mala Zarar Verme, Taksirle Yaralama (İş Kazası) ve Kasten Yaralama suçlarından soruşturma başlatılmıştır.”

Kars’ta Artvin Halk Oyunları Rüzgarı Kars’ta Artvin Halk Oyunları Rüzgarı

112 Acil Çağrı Merkezinin vatandaşların 7 gün 24 saat emrinde olduğuna vurgu yapan Ünsal; “Halkımızın huzurunu bozmaya teşebbüs eden her türlü duruma karşı ihbarlarınızı 112 Acil Çağrı Merkezimize bildirebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Artvin’in huzuru ve güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm güvenlik güçlerine özverili çalışmalarından ötürü teşekkür eden Ünsal tüm güvenlik güçlerine görevlerinde başarılar diledi.

Editör: HİKMET BAŞAR