23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Borçka'da İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır’ın Milli Eğitim Müdürlüğünün çelengini Atatürk Anıtına sunması ile başladı.

Çelenklerin sunulmasının ardından program Borçka İlçe stadyumunda devam etti.

Borçka’da Afganistan Uyruklu Düzensiz Göçmen Yakalandı Borçka’da Afganistan Uyruklu Düzensiz Göçmen Yakalandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı çocukların bayramını kutladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparak çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.38.59

Bakır konuşmasında şu sözlere yer verdi ” Ülkemizin temellerinin atıldığı ve meclisimizin kurulduğu bu günü atamızın çocuklara hediye etmesi çok büyük anlam taşımaktadır. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız ve dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Nitekim "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli hızlı olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." sözü hiç de tesadur değildir. Çünkü çocuklarımız geleceğimizin teminatı ve geçmişimizin koruyucusu olacaklardır. Onları bu yüzden en iyi şekilde yetiştirmemiz, vatanına ve milletine hayırlı evlatlar olmaları için ellerimizden gelen her türlü fedakârlığı yapmamız gerekmektedir. Dünyada savaşların olduğu, nice canların yandığı bu dönemde Atamızın ilke ve inkılaplarına dört kolla sarılmalı, milli ve manevi duygularımızı, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza aşılamalıyız.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.39.01

Tabi ki bunları yaparken de bilimin ışığı altında yarınlar kurmalıyız. Bir şairimizin şu dörtlüğünde bahsettiği gibi; Bir elimde bayrağım, bir elimde kitap, Kulaklarımda atamdan duyduğum hitap, Ey Türk evladı korkma, bak ne diyor atan, Eğer kaçarsan burası toprak, kalırsan vatan. Sevgili çocuklar, sevgili gençler; Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri; Sizin şahsınızda dünya çocuklarının bayramını kutluyor, gözlerinizden öpüyorum. Bütün çocuklara barış, sevgi ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı, şükran, minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, Belediye Başkanı Ercan Orhan, Garnizon Komutanı Sadık Yeşilyurt ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Programda öğrencilerin şiirlerini okuması, ront gösterileri, ödül töreni ve folklor gösterisinin yapılması ile sonlandı. 

Borçka’nın İz Düşümü adlı fotoğraf yarışmasını kazanan Kevser Şirin’e ilçe Kaymakamı Hakan Contarlı tarafından ödülü taktim edildi.

Öğrenciler Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerine armağan etti bayramı müzikler eşliğinde doyasıya kutladı.

Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.39.03Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.39.01 (1)Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.39.01 (2)Whatsapp Image 2024 04 23 At 11.38.56

Editör: AYŞE ÖZDER