Borçka’da Diyetisyenlik yapan Tuğçe Kocaman Özçelik, şeker hastalarının  patates ve beyaz un kullanmaması gerektiğini belirtti.

Sokak Hayvanlarına Dikkat! Sokak Hayvanlarına Dikkat!

Tip-1 diyabet hastalığının genetik olduğunu söyleyen Özçelik, Tip-2 diyabet hastalarının ise kişinin beslenme rutinine göre oluştuğunu belirtti. Diyetisyen eşliğinde diyabet hastalarının beslenme rutini oluşturması gerektiğini dile getiren Özçelik, Tip-2 diyabet hastalarının beslenmelerine dikkat etmedikleri sürece iç organlarına etki ettiğini söyledi.

Diyetisyen Tuğçe Kocaman Özçelik diyabet hastalığı hakkında şu sözleri dile getirdi  “Tip-1 diyabet hastası maalesef genetik olarak üç, dört yaşından sonra çocuklarda görülüyor ve bunun tedavisi yok. Tip-2 diyabette kişinin beslenmesinden kaynaklı oluyor, genetik de etki ediyor ama kişi sağlıksız beslenince oluşuyor. Spor ve sağlıklı beslenmeyi hedeflersek ilacı kullanmaya gerek yok, tabi hastalık aşamasına göre değişiyor. İnsülin kullanmaya başlayınca tüm beslenmeyi düzeltmek gerekiyor. Hayat akışına göre beslenme rutinini bir uzman tarafından yapılması daha uygun olur. Şeker hastaları danışanıma patates ve beyaz un kullandırmam. Genellikle çavdar unu kullandırıyorum. Bir şeker hastasının beyaz ekmek tüketmemesi gerekiyor ama insanlar tüketmek istiyor o yüzden belli aralıklarda ödüllendiriyorum en azından miktar belirliyoruz” dedi.

Ayla ALKAN