Gediktaş, güreşin Türk spor kültüründeki önemini anlatarak ve gençlerin spora olan katkılarını artırmak amacıyla yaz spor okullarında yerlerini almaya davet etti.
Türkiye'nin dünya genelindeki olimpiyat başarılarının temelini güreş sporunun oluşturduğunu vurgulayan Gediktaş, bu branşın Türkiye'nin en fazla madalya kazandığı spor dallarından biri olduğunu belirtti.
Güreşin Türkiye için çok önemli bir ata sporu olduğunu dile getiren Gediktaş,”Tarihimizden günümüze uzanan güreş geleneğimiz, Osmanlı döneminde savaşçıların el gücünü geliştirmek amacıyla yapılırmış. Kültürel mirasımız olan en büyük sporlarımızdan biri olan güreş, geçmişten günümüze önemini koruyor.” ifadelerini kullandı.
Serbest güreş, karakucak güreşi ve grekoromen güreş olmak üzere üç farklı kategoride yapılan güreşlerin; Yıldızlar, Minikler, Gençler ve Büyükler olmak üzere dört ayrı yaş kategorisinde gerçekleştirildiğini ifade eden Gediktaş, her yaş grubu için hafta içi düzenli antrenmanlar yaptığını belirtti.
Yaz kurslarına katılan başarılı ve güreşe ilgi duyan gençlerin sürekli katılımlarını teşvik ettiklerini dile getiren Gediktaş, ayrıca gençlerin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre diğer spor branşlarına yönlendirme yaptıklarını da ekledi.

güreş2

Milli Motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Çekya'da Birinci Oldu Milli Motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Çekya'da Birinci Oldu

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT