YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 11:31   Güncelleme : 24-06-2021 11:31

“Borçka için çalışmaya devam ediyoruz”

Artvinli TV’de “Artvin’de Kurumsal Faaliyetler” programına konuk olan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka’da yürütülen faaliyetlerden bahsetti.

“Borçka için çalışmaya devam ediyoruz”

Başkan Orhan programda Borçka’nın önemli sorunları için Belediye olarak şu an da hangi çalışmaların yürütüldüğünü anlattı.

“Neler yapabiliriz diye düşündük”

Başkan Orhan, önemli olan şeyin zoru başarabilmek ve insanlara dokunabilmek olduğunu belirterek bu bağlamda çalışmaların yapılmaya devam edildiğini söyledi. Orhan, “Bütün çalışmalar başarı üzerine kurgulanır. Bizde nasıl başarılı olabiliriz ve seçimi alabiliriz veya seçimde Belediyeyi aldıktan sonra neler yapabiliriz düşüncesi kendi bünyemizde değerlendirerek yola koyulduk. Borçka’nın ne gibi sorunları olduğunu vatandaşlardan dinleyip taleplerini aldık. Seçim zamanı su konusu gündemdeydi. Sular akmıyor veya bulanık akıyor, altyapı sorunları çok fazlaydı. Bunun ihalesi daha önceki Belediye Başkanı tarafından yapılmıştı. Müteahhit firma ise bu işi bırakacağını söyledi Belediye olarak bir yıl içerisinde su alt yapı çalışmasını tekrar ihale ettirerek gündeme aldırdık. Bazı mahallelerde 20 Temmuz’dan sonra başlayan alt yapı çalışmaları da şu an da devam ediyor. Yeni Yol Mahallesindeki alt yapı çalışmasını bitirdik. Diğer mahallelerde ve Merkez de de yavaş yavaş çalışmalarımıza başladık. Alt yapıya girmek bir Belediye Başkanı için önemli bir risktir fakat biz gelecek kaygısıyla değil Borçka’nın geleceği kaygısıyla hareket ediyoruz. Borçka’nın geleceği adına yapılması gereken en önemli işler neler ise biz bunları yapacağız. Borçka’nın su sorununu bir an önce gidermeye çalıştık. Bir yıldan fazla bir süredir vatandaşlarımız musluklardan temiz bir şekilde su içebiliyor. Zaman zaman alt yapı çalışmasından kaynaklı boruların patlaması, su kesintileri yaşanıyor fakat Borçkalılar artık bu yola bir kazma vurulduğunu ve bir sonuca gidildiğini biliyorlar. En kısa sürede de bu çalışmaları bitirebilmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. İnşallah Borçka’da önümüzdeki 40-50 yıl boyunca alt yapı ve su sorunu diye bir sorun olmayacaktır, bütün çabalarımız bu yönde devam ediyor” diye konuştu.

“Vatandaşlarımıza destek çıktık”

Yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve Aksu Mahallesini, Gündoğdu Mahallesine bağlayarak vatandaşların resmî kurumlara daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacağını ifade eden Orhan, vatandaşların şehre girmeden köprüden geçerek direkt Kaymakamlığa, Nüfus İdaresine veya Askerlik Şubesine yaya bir şekilde daha kolay ulaşılabileceğini ifade etti. Orhan, “Aynı zamanda öğrencilerin bulunduğu bir bölge olduğu için öğrenciler Artvin – Murgul yol ayrımından giderek ve demir köprüye kadar sahilden yürüyerek trafik olmadan ve daha güvenilir bir şekilde evlerine gidebilecekler. Bunun yanında Sosyal Belediyeciliği de çok umursuyoruz. Bine yakın ihtiyacı olan vatandaşımıza ulaşarak evlerine kumanyalarını bıraktık. Yardımlarda bulunarak kartlarımızı dağıttık. Yaklaşık yirminin altına düşmemek koşuluyla yirmi, otuz arası vatandaşımıza sıcak yemek yardımında bulunuyoruz. Yakın bir zaman da ise kadınlarımızın da desteği ile ata tohumu topladık.  Artvin de ki ata tohum derneği ile anlaşarak bizlerde bu anlamda bir sera kiralayıp ortak bir sera çalışması yaptık ve yaklaşık on dört bin ata tohumundan üretilen domates fidelerini vatandaşlarımıza dağıttık. Bu tarz şeyleri de çok önemsiyoruz çünkü hayatımız bunlara bağlıdır. Gelecek yıllar sistemimizi daha da geliştirerek vatandaşımıza daha çok fide ve ata tohumunu ulaştırmaya çalışacağız” dedi.

“Borçka’ya engelsiz yaşam aracını kazandırdık”

Engelsiz yaşam aracının Borçka’ya kazandırıldığını ifade eden Orhan, “Engelsiz yaşam aracı projesini iş insanı Metin Acar’a ifade ettiğimde kendisi de çok mutlu oldu ve projeyi desteklemek istediğini söyledi. Bu bağlamda engelsiz yaşam aracını Borçka’ya kazandırdık. Bildiğim kadarıyla da Karadeniz Bölgesinde böyle bir çalışma henüz yapılmadı. Engelsiz yaşam aracı ilk gün faaliyete girerken down sendromlu bir evladımız kaza sonucu Trabzon’da hastanede yatıyordu. Evladımızı Trabzon’dan alarak en iyi koşullar içerisinde evine kadar getirdikten sonra gerekli yardımlarda bulunarak evine ulaştırdık. Aracımız aynı zamanda asansörlü olduğu için vatandaşlarımızı tekerlekli sandalye ile aracımıza koyuyoruz. Aracımızda da yardımcı olmak için iki çalışanımız var.  Engelli vatandaşlarımızın mutlaka sosyalleşmelerini, topluma kazandırılmalarını, bizim gibi sosyal hayattan faydalanmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımızın ailesiyle beraber hastaneye, köye gitmesini ya da Hopa’da bir sahilde deniz havasını almasını sağlayıp onların orada gezmelerini belediye olarak sağlamak istiyoruz. Her birimiz bir engelli adayıyız, benim de evimde yatalak bir kızım var. Bu yüzden neler yaşadığımızı en iyi bilenlerdenim bu anlamda böyle bir projeyi geçirmek benim için çok önemliydi ve bunu da uyguladık” diye konuştu.