Sağanak yağış nedeniyle ilçe bağlı Gündoğdu, Küçükköy, Aksu mahallesinde meydana gelen heyelanlar ve su baskınları yaşandı.

Heyelan ve su baskınları nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

Çamur ve sel sularıyla kaplanan cadde ve sokaklarda bulunan bazı arabalarda da maddi hasar oluştu.

borçka heyelan (1)

AFAD ekipleri bölgede hasar tespit çalışması yaparken, belediye ekiplerince cadde sokaklarda temizlik çalışması ise sürüyor.

DSİ ekipleri de debisi yükselerek Küçükköy bölgesindeki sele neden olan İçakale Deresinde rüsubat temizliği yapıyor.

borçka heyelan (9)

Küçükköy mevkiindeki taşkın sonrası Yeniyol camisinde mahsur kalarak kurtarılan vatandaşlar yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

borçka heyelan (7)

Camide sele yakalanan Halime Özdemir, Miraç Kandili dolayısıyla camide namaz kılarak sel sularının cami avlusunu dolduğu anlatarak şunları söyledi:

borçka heyelan (8)

“Polis arabasından yapılan anonsla durumu fark ettik. Dışarı çıktık. Teyze su geldi diye bağırdılar. Sel sularından son anda kendi imkanlarımla kaçmayı başardım. Birçok vatandaşımızı iş makineleriyle kurtardılar. Bugünde geldim camide temizlik çalışmasına yardım ediyorum.

borçka heyelan (9)

Yaşar Özdemir’de sel esnasında camide olduklarını kaydederek, “Dağılma aşamasında baktık ki dere taştı. Cami deki bazı vatandaşlar dışarı çıkmaya çalıştı. Çıkmalarına izin vermedim. Üst katlara çıktık. Kepçe yardımıyla camdan çıktık.” dedi.

borçka heyelan (5)

Aynı zamanda caminin yanında demir doğrama atölyesi olduğunu kaydeden Özdemir, dükkanında büyük maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

borçka heyelan (6)

Caminin önündeki çok sayıda arabanında selde zarar gördüğünü kaydeden Özdemir, “Devletimize sığındık, canımızı kurtardık. Allah’a çok şükür kimseye bir şey olmadı” diye konuştu.

borçka heyelan (4)

Gündoğdu mahallesinde tahliye edilen bina sakinlerinden Sinan Navdar, evlerinin arkasında bulunan ve yıllardır hiç su akmayan dereden su geldiğini söyledi.

borçka heyelan (3)

Navdar, “Gelen suyla birlikte evin arkasındaki yamaçta büyük bir heyelan meydana geldi. Ahırımız gitti. Su ve toprak  binanın bazı katlarına girdi. 4 daireye su bastı. Biz heyelan geleceğini anlayınca evi boşalttık. Büyük heyelan gece saat 03.00 ve birde 05.00 sıralarında geldi. Bir can kaybımız bir şeyimiz yok. Allah’a şükür. Şu ana akrabalarımızda kalıyoruz. Devletimizden de Allah razı olsun ilgileniyor. Burada bir önlem alınmasını işitiyoruz. Şimdi de iş makineleriyle bölgede temizlik yapılıyor” diye konuştu.

“Amacımız Kaçak Avcılığın Önüne Geçmek” “Amacımız Kaçak Avcılığın Önüne Geçmek”

Hatice DİLER