Başta yayla evleri olmak üzere pek çok yeri talan eden ayılar şimdide yerleşim yerlerine dadandı.

Ballıüzüm Köyünü de kendilerine mesken eden ayılar, bazı vatandaşların ev ve bahçelerine girerek yiyecek arıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ballı Üzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz, bu yıl köye inen ayı sayısında artma olduğunu ve köy halkının tedirginlik yaşadığını kaydetti.

Köye inen ayılar  (1)

CHP Gençlik Kolları’nda Seçim Süreci Başladı CHP Gençlik Kolları’nda Seçim Süreci Başladı

Muhtar Beyaz, ayı sayılarının çok arttığının altını çizerek bunun neticesinde güvenlik yönünden sıkıntıların başladığını vurguladı.

Yetkililerin köye inen ayılara önlem alması gerektiğini ifade eden Beyaz,  “Biz artık kendi bahçelerimizden vazgeçtik. Evlerimizin kapılarını kırma noktasına kadar geldi. Sadece o da değil; arabalara da saldırıyor. Yetkili yerlere bildiriyoruz ama şu ana kadar maddi kayıplar anlamında hiçbir gelişme olmadı. Diğer türlü biz maddi kayıplardan vazgeçtik.” dedi.

Köye inen ayılar  (5)

Resmi olarak el atılması gerektiğini vurgulayan Beyaz, “Daha önceden yapıldığı gibi yaban hayvanlarında devlet destekli avcılarla beraber işlemler yapılıyordu. Gerek görüldüğünde onları etkisiz hale getirilebiliyordu. Şu anda tekrar isteğimiz talebimiz bu konunun gündeme gelmesi çünkü bayağı çoğaldı” dedi.

Can veya mal kaybı vermeden önce bir an evvel önlem alınması gerektiğini belirten Beyaz, “Maddi kayıplarda önemli çünkü insanlar bir ağacı büyütmek için yıllarını veriyor. Sonrasında bakıyorsunuz 20 yılınız heba olmuş, sıfıra inmiş. Bunlar tapulu arazilerde oluyor, önlem almak gerekiyor” diye ifade etti.

Ayla ALKAN

Köye inen ayılar  (3)

Editör: AYLA ALKAN