3 gün sürecek olan festival 1 Eylül’de açılış töreniyle Vezirköy Muhtarlık Binası önünde kurulan festival alanında gerçekleşecek olup, 2 ve 3 Eylül tarihlerinde Ahlat Yaylası’nda Lekta Mevkiinde devam edecektir.

Artvin Valiliği, AÇÜ, THK, ARTSO, TÜBİTAK ve çeşitli kurum ve kuruluşların desteklediği festivalde TÜBİTAK katkılarıyla teleskopla yıldızları izleme etkinliği yapılacak. Ayrıca festivalde; Türk Hava Kurumu paramotor ile bayrak açacak, Uçurtma Şenliği yapılacak, trekking yapılacak, yöre kadınları lokma dökecek ve bunun gibi çeşitli etkinlikler yapılacak.

“ARTVİN FESTİVALLER BAŞKENTİ”

Kadın girişimciler Kurulu ve aynı zamanda Kooperatif Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin’in festivaller başkenti olduğunu ifade ederek 1-3 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan ‘Beşpare Kültür ve Sanat Festivali’ hakkında bilgi verdi.

Ersöz, her yıl başka köyleri baz aldıklarını çünkü köylerin; merkez köy olmasına rağmen çok geri kaldığını, yatırımın çok gitmediğini ve yollar da altyapının doğru dürüst olmadığını ifade etti. Bu anlamda hem devletin dikkatini çekmek hem yöre halkını köylere dönüşünü özendirmek, memleketlerine hasret turizmini başlatmak istediklerini ekledi.

Bebeğinizde “Tortikolis“ olabilir! Bebeğinizde “Tortikolis“ olabilir!

Herkesi festivale davet eden Ersöz, “1 Eylül'de herkesi Cuma günü saat 14.00'te Vazriya’ya bekliyoruz. 2 gün Ahlat Yaylası'nda Lekta mevkiisinde çok güzel etkinliklerimiz olacak. İnşallah çok güzel olacak. Geçen sene yaptık her gün çapımızı büyütüyoruz. Türkiye'ye yayacağız bu belki de uluslararası olacak…

Vazriya’ da ilk defa bu kadar insanı kabul edecek ve orada güzel etkinlikler olacak. Hem eğlenceli hem de deneyim paylaşımı kültür geçirgenliği yapacağız. Diğer ilçelerden de kooperatiflerimiz gelecek. Onlarla güzel çalışmalar yapacağız ki bundan sonraki çalışmalarımızı da sadece Artvin'e değil, diğer ilçelere de gideceğiz” dedi.

Beşpare Eko Kültür Köy Projesini yürütmeye çalıştıklarını ifade eden Ersöz, projenin ana fikrinin isim annesinin kendisi olduğunu belirterek şunları söyledi, “Yıllardır hayalimde olan rüyama giren bir projeydi. DOKA sağ olsun Berna Hanım, buna ilgi duydu projelendirdik. Bu festivalin ilk başlangıcı, Varlık Köyü Kültürel Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Ekrem Kurt başkanlığında beş köy muhtarı ve biz Artvin Kadın Girişimi Turizm Geliştirme İşletme Kooperatifi olarak yapıyoruz. Aynı zamanda DOKA’ nın çok büyük desteği var, Berna Turna Hanım organizasyonu yapıyor. Bu sene Artvin Çoruh Üniversitesi’nin de çok büyük destekleri var. Bütün herkese teşekkür ediyorum, yöre esnafına teşekkür etmek istiyorum, en büyük kaynakları onlar.”

Marka kooperatif olduklarını ifade eden Ersöz, “Marka değerimizi Beşpare Ekoköy Kooperatifimizin markasını patentini aldık. Şimdi ürettiğimiz ürünleri 5 köy adına bu markayla çıkış yapacağız. Bizi takipte kalın…” diye konuştu.

Ayla ALKAN