Borçka’da İhvan Arıcılık adı altında hizmet veren Zafer Arslan kovan üretimi, çerçeve üretimi, arı keki ve arı şerbeti üretimi, kafkas ırkı ana arı olmak üzere birçok yerel üretim ürünleri ile faaliyette olduklarını söyledi.

Bahar ayının arıcılık için önemli olduğunu söyleyen Arslan, arı kovanlarının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Arı kovanlarının eski ve bozulmuş peteklerini temizleyip yeni sezona temiz başlamaları gerektiğini vurgulayarak “İlkbahar mevsimi arıcılık için önemli bir dönemdir. Bu dönemde kıymetli arıcılarımızın özellikle dikkat etmeleri gereken birkaç husus vardır. Bu dönemde Arı kovanları kontrol edilmeli. İlkbaharda arı kovanları düzenli olarak kontrol edilerek kovanlardaki arı sayısı, kraliçe varlığı ve kovanın genel durumu incelenmeli, gerekli görüldüğü halde müdahale edilmelidir. Kovan bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Kovanlardaki eski ve bozulmuş petekler temizlenmeli, kovanların yeni sezona temiz ve düzenli bir şekilde başlamaları sezonu verimli geçirebilmek için önemlidir” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 22 At 16.12.35

15 Temmuz Satranç Turnuvası Tamamlandı 15 Temmuz Satranç Turnuvası Tamamlandı

“Varroa Kontrolü Yapılmalı”

Arslan, İlkbahar aylarında varroa popülasyonunun artış gösterdiğini bu nedenle erken müdahale için arı parazitlerinin kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Arılarda kullanılan ek besinlerin katkısız ve doğal olması gerektiğine değinerek bahar bakımı hakkında şu uyarılara yer verildi; “Varroa destructor gibi arı parazitleri kontrol edilmeli, geç kalınmadan uygun tedavi uygulanmalı. İlkbaharda varroa popülasyonu genellikle artış gösterir, bu nedenle erken müdahale önemlidir. Arıların hazinesindeki bal stoku kontrol edilmeli. Arıların yeterli beslenebilmeleri için gerekli görüldüğü durumlarda ek beslenme yapılmalı. Kullandığınız ek besinin katkısız, doğal olmasına özen gösterilmeli. İhvan Arıcılık ekibi olarak arıcılarımızı güvenerek kullanabilecekleri doğal, katkısız arı keki ve arı şerbeti ile buluşturabilmek için kek ve şerbet imalat hattını açmış bulunmaktayız. Kıymetli arıcılarımızı İhvan Arıcılık arı yemi ve kekini denemeye ve diğer besinler ile arasındaki kalite farkını görmeye davet ediyorum. Bir diğer önemli husus Kovanlarınızın yerleşim yerleri. Kovanların yerleşim yerini kontrol edin. Arıların yeterince güneş ışığı alabildikleri, bitki örtüsü bakımından zengin, iklimi elverişli olan alanlara arılarınızı konumlandırın. Bu önerilerin, arıcıların ilkbaharda arılarını sağlıklı ve güçlü tutmalarına yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Editör: AYŞE ÖZDER